ZRÍNYI MIKLÓS Àltalànos Iskola Nagykanizsa

- Csoport neve: Gombike
- Zrínyi Miklós - Bolyai János Általános Iskola
- Kategória: Alsósok
- Téma: Az optimizmus gyakorlása
- (125 megtekintés)
OKTÓBERI TÉMÁNK:
Az optimizmus gyakorlása – ízelítő az elméletből
Miért éri meg optimistának lennünk? Mint tudjuk, a gondolataink és érzéseink erősen hatnak az elégedettségünkre, a sikerességünkre és a boldogságunkra. Az optimizmussal foglalkozó kutatások szerint ez a beállítódás életünk számos pozitív eseményével is kapcsolatba hozható.
Figyelemreméltó tény, hogy a nehezebb élethelyzetekkel is képes megküzdeni az, aki optimista. Ehhez fontos, hogy azonosítsuk be a ránk jellemző hozzáállást és tudatosítsuk az optimizmus jelentőségét! Ahogyan az egyes helyzetekről vagy emberekről gondolkodunk, az kihat a megközelítésmódunkra is: ha pozitívan vélekedünk, akkor jó irányba fordíthatjuk az eseményeket. Például, ha rokonszenvvel viszonyulunk egy kollégához, akkor minden találkozáskor egy kellemes élményt előlegezünk meg. Ha lelkesen várjuk egy rég nem látott barátunk látogatását, elménkben a pozitív élmények begyűjtése fog motoszkálni. És persze mondanunk sem kell, hogy „ki mint vet, úgy arat”: hogyha az előzetes várakozásaink pozitívak, akkor a tapasztalataink is ekként alakulnak! Tehát az optimista önigazolás építő hatással lehet a kapcsolatainkra, elsimíthatja a konfliktusainkat és örömteli élményeket idézhet elő bennünk.
Természetesen a pedagógusi pályánk során szembesülünk nem túl ideális helyzetekkel és emberekkel. Hogyha a fentebbiekre nézünk, akkor észrevehetjük, hogyha nem a hibákra, hanem a lehetőségekre fókuszálunk, akkor a nehéz helyzetek is könnyen kezelhetővé, és később akár megelőzhetővé is válnak!
Az elmúlt évtizedekben tanulmányok százai készültek az optimizmus hatásairól. Ha végignézzük, amit többek között Carver és Scheier, Chris Peterson, Martin Seligman és munkatársai készítettek, van bennük néhány igazán fontos megállapítás. Akik optimistán gondolkodnak, azok:
· Jobban tűrik a stresszt, mert meg vannak arról győződve, hogy a jövő fényes, így amin most keresztülmennek, azt nem is olyan nehéz kezelni;
· Jobb társaság a kapcsolataikban, hiszen az optimisták vidám és szerethető emberek, és emiatt a társas támogatottságuk is magasabb;
· Nagyobb a párkapcsolati elégedettségük, mivel könnyebben veszik észre a jó dolgokat a kapcsolataikban;
· Jobb az életminőségük, boldogabbak és magasabb a jóllétük, illetve kevésbé válnak depresszióssá;
· Gyakran használnak pozitív ön-megerősítéseket és olyan technikákat, amikor a képzeletüket használják annak érdekében, hogy a céljaikat elérjék, például „Jól sikerül az előadásom”, „Magabiztosságot sugárzok magamból”
· Sokat tesznek azért, hogy jól érezzék magukat a bőrükben, például egészséges étrendet követnek, gyakran mozognak, kerülik a káros szenvedélyeket stb.;
· Fizikailag is jobb egészségnek örvendenek, erősebb az immunrendszerük és ezért ritkábban betegszenek meg – ha mégis megtörténik, akkor kevésbé valószínű, hogy később ismét orvosi ellátásra szorulnak;
· Lassabban öregszenek és tovább élnek, mint a kevésbé optimisták (8, illetve 25 év nyomon követés során a legoptimistább emberek közül kevesebben és később haláloztak el, mint a náluk kisebb optimizmust mutatók);
· Nagyobb munkahelyi teljesítményt mutatnak fel és kevésbé szoronganak (2 éven keresztül vizsgált, életbiztosítással foglalkozó és nagyon optimista ügynökök sokkal több üzletet kötöttek, mint a legkevésbé optimista kollégáik);
· Kitartanak a munkahelyük mellett (újonnan felvett optimista ügynökök nagy valószínűséggel ott maradtak, a fokozott stressz ellenére is)
Összefoglalásként azt mondhatjuk, hogy az optimizmus hatása megjelenik a gondolkodásmódban, az érzelmek átélésében és hétköznapi cselekvésekben. Közvetlen hatásként kiemelhetjük a teljesítmény fokozódását, még olyan körülmények között is, amikor sok a stressz, téthelyzetben vagyunk és az elért eredmény fontos a jövőnkre nézve.
A kutatási eredményekből pedig azt láthatjuk, hogy hosszabb távon az optimisták elégedettebbek az életükkel, több erőfeszítésre hajlandóak, jobban érzik magukat a kapcsolataikban és a bőrükben, és persze boldogabbak másoknál.
Röviden: a jelen valóság elfogadása mellett is egészségesek, életerősek és bizakodóan néznek a jövő felé!
Hogyha mindezt most a saját életedre vetíted, szerinted Te mennyire vagy optimista?
Mit tudnál tenni annak érdekében, hogy pozitívabban lásd önmagadat, az élethelyzetedet és a munkádat?
Keress a magad számára egy olyan boldogságfokozó tevékenységeket, amivel könnyen és gyorsan tudsz adni magadnak valami jót!
A hónap során rendkívül sok irányból közelítettük meg a témát ,különböző boldogságfokozó technika segítségével:
1.Nagyon sokat BESZÉLGETTÜNK az optimizmusról.
2.A hozzá kapcsolódó gondolatokat SZÓFELHŐben jelenítettük meg sok-sok magyarázat keretében.
3.REJTVÉNYt is oldottunk meg az optimizmus betűi segítségével játékosan.
4.Naplementét FESTETTÜNK,hogy tudatosan fókuszáljunk a csodára és ne az elmúlásra. Mindig keressük a szépet,lássuk meg azt!
5.ÖNISMERETI KÉRTYAJÁTÉKot játszottunk, mely segítségével sok pozitív élményt meséltünk el egymásnak. Ez nagyon tetszett a gyerekeknek. Többször meg kellett ismételni.
6.Kedvenc témánk a Balaton,a nyár. Tokody Klára új balatoni mondagyűjteményéhez ILLUSZTRÁCIÓT festettünk, s szép helyezést értünk el ezen a pályázaton.
7.Mivel nagyon kevés idő jut a játékra, többször megpróbáltunk időt szakítani KÖZÖS VÁRÉPÍTÉSre és egyéb játékokra. Ez mindig sok pozitív élményt jelent számunkra.
8.Különböző SZITUÁCIÓS JÁTÉKOT,helyzetet játszottunk el. S megkerestük ugyannak a dolognak a negatív illetve a pozitív kimenetelét. Nagyon érdekes volt,hogy milyen egyszerű lehet ugyanabból a probémából jól is kijönni a rossz helyett… Közösen kerestünk sok jó megoldást egy élethelyzetre.
9.Részt vettünk a GYÖNYBAGOLY alapítvány interaktív előadásán a könyvtárban. Sok érdekes dolgot tudtunk meg,majd közösen odúkat és rovarhotelt helyeztünk ki a kertbe. Nagyon tetszett a gyerekeknek,kíváncsian várják a kis „lakókat”.
10.Közösen hatalmas plakátot készítettünk:”A szeles város”-címmel. Hatalmas élmény volt megalkotni saját városunkat,s egy szeles napot is vidámmá varázsolni. Nagyon mutatós és vidám óriási munka született.
11. Együtt örültünk társunk sok-sok kupájának és díjának. BÜSZKÉK vagyunk egymásra,örömmel hallgatjuk a versenyekről szóló élményeket és a hozzá vezető utat.
Mindennapi életünkbe megpróbáljuk becsempészni a tudatos boldogságkeresést, meglelni a szépet,a jót, észrevenni minden apró pozitív dolgot és együtt tölteni sok örömteli percet. Ez kovácsol minket egy csapattá,ahol jól lenni.