,,A hála út a boldogsághoz vezet”

,,A hála út a boldogsághoz vezet”

Boldogságóra

Szeptember

A hála gyakorlása
A 2024/2025 nevelési év első hónapjában a hála témát az őszhöz, mint évszakhoz kapcsoltuk. Azon belül az őszi gyümölcsök témahétbe ágyaztuk. A tevékenységet vegyes életkorú csoportunkban valósítottuk meg a beszoktatás ideje alatt. A csoport összetételére tekintettel, ahol nagyobb arányban vannak kiscsoportos életkorú gyermekek, egyszerű formában igyekeztünk megvalósítani.
A foglalkozást kezdő énekléshez, motivációhoz az őszi gyümölcsökről megismert énekes játékot választottam (Ajtó, ablak nyítva van, bejöhet akárki….) A játékkal egymásra hangolódás, az elcsendesedés volt a cél, és a figyelem felkeltése. Ezt követően relaxációs játékként őszi falevelet indítottam útjára azzal a kéréssel, olyan csendben adjuk tovább, hallani lehessen, ha susog.
Ehhez kapcsoltuk a Hálafa c. mesét. A mesehívogató mondókánkkal (Mese, mese mátka…) elővettük a mesepárnáinkat, és hallgathatták meg a mesét.
A mese élményszerű bemutatását követően beszélgetőkörben közösen dolgoztuk fel a mesét. Kik voltak a szereplők?
Mit tettek?
Ki miért volt hálás?
Beszélgettünk arról, ki miért hálás, kinek hálás, és mi mindenért lehetünk hálásak, hogyan fejezhetjük ki hálánkat. Azt tapasztaltuk, hogy ez igencsak nehéz a 3-6 éves életkorú gyermekek számára. Így cél volt a hála fogalmának megismertetése, a mese cselekményén és szereplők viselkedésén, pozitív tetteik által fontosságának megismerése. Cél, hogy a gyerekek a mindennapokban is érezzenek késztetést arra, hogy kifejezzék, megfogalmazzák hálájukat bárki vagy bármi iránt.
Fő feladatnak tűztük ki és valósítottuk meg a társas kapcsolatok alakítását, közösséghez való tartozás érzését erősítését, az együtt játszás örömének megszerzését, a képzelet, fantázia fejlesztését, az élménybefogadását, és a mesehallgató magatartás alakítását.
Beszélgettünk arról is, hogyan kapcsolódik össze a boldogság és a hála. A falevél adogatós relaxációs játék közben azt az instrukciót adtuk, hogy képzeljék el a boldogság várát. Végül elővettük az előre megrajzolt boldogságvárat, melyet a gyermekek színeztek ki olyanra, ahogy elképzelték. A foglalkozás zárásaként a játékba visszavezetésként közösen színezhették ki a csoport Boldogság várát.

Zalavár, 2024.09. 29. Dani Tímea – óvodapedagógus

Képek