Történet – Kiselőadás a sportról

- Csoport neve: RAFAI5b
A sport szerepe
Az iparilag fejlett országokban napjainkra alacsonyabb lett a népesség fizikai aktivitása. Jellemzővé vált az ülő életmód, különösen az idősebbek körében. A mozgásszegénység számos egészségügyi problémát eredményezhet. Többek között fokozza a szív- érrendszeri betegségek, a túlsúly, a testtartási rendellenességek kialakulásának kockázatát.
Melyek a sport pozitív élettani hatásai? Gyűjtsük össze! Javul a vérkeringés, nő a szívizmok oxigénellátottsága. A rendszeresen végzett edzés növeli a szív és a tüdő teljesítőképességét, csökkenti a vérzsírszintet, a vérnyomást. Jótékonyan befolyásolva a szervezet inzulinműködését, hozzájárulhat a cukorbetegség megelőzéséhez. Az energiafelhasználás szabályozásával segít az ideális testtömeg megőrzésében. Így az elhízás ellen lényeges szerepet játszik. Szintén előnyös az immunrendszer számára. Nélkülözhetetlen a csontok, az izmok, valamint az agy, a gondolkodás fejlődésében. Fejleszti a koordinációt, sőt a szellemi teljesítményt is. Hihetetlen, de igaz, hogy például a sikeres nyelvtanuláshoz a gyerekeknek sokféle mozgásra van szüksége!
Vizsgáljuk meg, hogyan ápolja a sportolás a lelkünket! Mivel ilyenkor az agy endorfin hormont szabadít fel, boldogságérzetet nyújt, hangulatjavító. Mérséklődnek a szorongásos tünetek, a depresszió. Erőt ad a stressz, a napi gondok leküzdésében és helyes megoldásában. Emeli az önértékelést, a magunkba vetett hitet, a kitartást. Levezeti a felgyülemlett feszültséget, a felesleges energiát. Rendszert visz a mindennapokba. Kiegyensúlyozottabb kedélyállapotot teremt, mely a nyugodt alvás feltétele. Csoportban végezve megszünteti az elszigetelődést, szorosabbra fűzi a baráti kapcsolatokat, az együttműködést, formálja a közösséget.
Az eddigiekből világosan láthatjuk, hogy „a sport több, mint gyógyszer”, tehát érdemes űzni. Miként tudjuk beiktatni az életünkbe? Leginkább elhatározás kérdése az egész, nem pedig idő vagy pénz. Fontos már gyermekkorban megismerni a mozgás örömét. Részesítsük előnyben a szabadtér adta lehetőségeket: a hétvégén menjünk gyalogtúrázni, biciklizni, korcsolyázni, síelni! Emellett törekedjünk a rendszeres sport bevezetésére, minimum heti három alkalommal! A különböző mozgásformák közül válasszuk ki azt, ami adottságainknak legjobban megfelel, ráadásul elnyerte tetszésünket! Én a kerékpározás mellett döntöttem. Ezt szeretem, élvezem, ezért bátran javasolhatom bárkinek… Mozgásra fel!
Pihelevics Bence