Szorgalmas manók

- Csoport neve: Katicasok2022
- Jászszentandrási Gyermekvilág Óvoda
- Kategória: Óvodások
- Téma: Boldogító jócselekedetek
- (311 megtekintés)
A foglalkozást az „Almát szedj, ügyesedj!” ráhangoló gyakorlattal kezdtem. Mondtam a gyerekeknek, hogy most egy kertben járunk, ahol még maradt néhány alma a fákon és pár szőlő a tőkéken. Szedjük le a maradékot. Ezt a gyakorlatot háromszor megismételtük. Utána elmondtuk a már jól ismert ujj mondókát (Hüvelykujjam almafa…) is. Ezt követően meséltem el „Az alma és a kerti manó” című mesét, bábok és egyéb kellékek segítségével (száraz fű, ecset, fagally). A mese után eljátszottuk, hogy mi is kerti manók vagyunk, elkészítjük mi is a festéket, mint a mesében. A gyerekek utánzó mozgássorral végezték utánam, amit bemutattam. Szedtük a száraz fűszálakat a rétről, ebből ecsetet kötöttünk, a kettétört mákfejbe olvasztottunk napsugarat, öntöttünk hozzá friss harmatot és jól elkevertük. Végül öntöttünk a tenyerünkbe a festékből, összedörzsöltük a kezeinket és megsimogattuk vele az arcunkat. Elképzeltük, mintha mi lennénk a fán maradt alma és pirosra festjük az arcunkat. Utána megkértem a gyerekeket, hogy keressenek párt maguknak és simogassák meg egymás arcát. Csillogó szemű, mosolygós arcú kis almákat láttam.
Ezt követte a figyelemfejlesztő futójáték: alma, körte, szőlő. Megbeszéltük, hogy melyik gyümölcs nevét hallva, milyen mozdulatot kell csinálni. Amikor azt mondtam, hogy „alma”, akkor le kellett guggolni a földre és a lábakat át kellett karolni. Ha azt mondtam, hogy „körte”, akkor térden állva, csípőre tett kézzel kellett felvenni a körte alakját. Ha pedig azt mondtam, hogy „szőlő”, akkor meg kellett fogniuk egymás kezét, mintha kapaszkodó szőlőszemek lennének. Minden gyümölcs nevét mondtam egymás után, különböző sorrendben, körülbelül 3 kört játszottunk így.
A foglalkozás végén megmutattam az előre elkészített jó cselekedet karácsonyfáját. A fát kartonból vágtam ki, minden gyermek jelét ráragasztottam egy-egy szalaggal (még a hiányzó gyerekek jele is felkerült), plusz gömbdíszként szerepeltek a fán a jó cselekedeteket ábrázoló képek. Ezeket meg is beszéltük, illetve azt is, hogy ha valaki bármilyen jó cselekedetet végrehajt, akkor jár érte egy csillag, ami felkerülhet a fára, a saját szalagjára. Minél több csillag kerül a fára, annál díszesebb lesz. A következő jó cselekedetekkel lehetett csillagot gyűjteni: szorgalmasan elpakolok; megvigasztalom azt, aki szomorú; türelmesen várok, amíg rám kerül a sor; játszom valakivel, akivel nem szoktam; nem leszek mogorva, mosolygok mindenkire; jobban figyelek azokra, akik kisebbek, gyengébbek nálam.
A csillaggyűjtés nagyon népszerű volt, egy héten keresztül kerültek fel a csillagok a fára. Remélem, a későbbiekben sem hagy alább a lelkesedésük a jó cselekedetek terén.