Szeretetfolyosó

szeretefolyoso.jpg

Boldogság óra program
December a jó cselekedetek hónapja

December a jó cselekedetek hónapja. Talán a szeretet ünnepére hangolódva ilyenkor hajlamosak vagyunk jobban odafordulni egymáshoz, valamivel több figyelmet fordítani egymásra.
Szeretetfolyosó
Ezt a programot igyekezett megvalósítani a Micimackó csoport is. Különbféle lehetőségekkel tanulták meg kifejezni egymás iránti érzésünket, szeretetüket. A szőnyegen „szeretet folyosó”- t alakítottunk ki, amely során a gyermekek két sort alakítottak ki, egymással szemben helyezkedtek el. Az így létrejövő folyosón haladtak végig az önként jelentkező gyermekek egyesével. Bizalmat megalapozva csukott szemmel sétáltak végig lassan, eközben a társaik kedves szavakkal, dicséretekkel és simogatással illették a középen végig haladó gyermeket. A folyosó végén pedig az óvodapedagógus várta tárt karokkal egy ölelésre. A játékot rendkívül élvezték, egy-egy gyermeknek kifejezetten jól esett a kiemelt figyelem. Többször meg kellett ismételni a kört.
Szeretetfestmény
Jót tenni, együtt lenni, közösen alkotni szintén kellemes érzéssel tölti el az embert, így a gyermekek közösen összefogva alkottak egy „szeretet festmény”- t. Nagy fehér vászonra színes festékpöttyöket vittek fel az ujjaik segítségével. Az alkotás végén egy csodaszép karácsonyfa rajzolódott ki a képből.
Karácsonyfa díszítés
Legyen szó kreativitásról, alkotókedvről vagy ajándékkészítésről, a gyerekekre mindig számíthatunk. Nagy lelkesedéssel álltak neki karácsonyfa díszeket készíteni, amikor csatlakoztunk a város fenyőfáinak díszítéséhez. Az elkészült gömböket közösen elvittük a városba, A gyermekek karácsonyi dalokat énekelve varázsolták pillanatok alatt karácsonyfává a hétköznapi fenyőfát. Jó érzéssel töltötte el őket, hogy hozzájárulhatnak a városlakók karácsonyi hangulatának kialakításához. Hiszen aki csak látta, mosollyal kísérte végig a vidám gyermekek programját. Az alkotások megtekinthetők Orosházán az Árpád-kertben.
Jó cselekedet-szív
Jó tenni jó. Fontosnak tartjuk ezt folyamatosan erősíteni a gyermekekben. Ennek jeléül a Micimackó csoport apraja és nagyja egy-egy saját jellel ellátott szívecskét kapott, melyet elhelyeztünk egy, a csoportszobában jól látható helyre. Minden gyermeknek fokozottan figyelnie kellett a társaira, igyekezni, hogy valami jót tegyenek egymással. A jó cselekedet-szívekbe egész hónapon keresztül lehetett gyűjteni a jeleket. Kimondottan jól alkalmazható ez a módszer, hiszen a gyermekek megtanulnak különbséget tenni jó és rossz között, mely ebben a korszakban alakul és fejlődik ki. Az első pár napon még nem igazán tudták, hogy mit tehetnek, de a szándék már látszódott rajtuk. Néhány ötlettel irányt mutattunk nekik, így hamar ráéreztek hogyan tehetnek jót. Volt, aki öleléssel vagy szép szóval bíztatta társát, más rajzot készített. Segítettek egymásnak felvenni a cipőt, kifordítani a ruhát és felhúzni a cipzárt. Az egyik kislány fogkrém osztogatást vállalt erre a hónapra. Minden jó cselekedetnél felkerült egy jel a szívecskébe. Igazán motiváló volt számukra, szinte versennyé alakult a jótét. Az egyik gyermek a sok jócselekedetet látva szuperhősre illő párhuzamra hívta fel a figyelmet. Ez igazán tetszett a kisfiúknak, lelkesen utánozták egymást.
Fontos jó példát mutatni a gyermekeknek, folyamatosan erősíteni kell bennük az egymás iránti tisztelet, empátia, összetartozás és szeretet érzését, melyet felnőttként is tovább vihetnek majd. De jót tenni nemcsak másnak okoz örömet, magát a jótevőt is melegséggel, pozitív, kellemes érzéssel tölti el, mely szükséges a gyermek testi, lelki és szellemi fejlődéséhez. Arra buzdítottuk őket, hogy ne csak az óvodában, hanem otthon illetve egyéb közösségekben is, ahol megfordulnak, bátran gyakorolják a jótétet az év bármely napján.

Képek