Rajtad áll

kep1..jpg

Az optimizmus gyakorlása kapcsolódhat az önismeret és a lelki egészség témakörébe is a kollégiumi alapfeladatok közül.
Elkezdtük az pozitív gondolkodás következményeiről szóló idézetekkel. Megállapítottuk, hogy rajtunk áll, hogy milyen szemmel nézünk helyzetünkre, és ez hatással van az emberi kapcsolatainkra és a jövőnkre is. Majd a történetmesélések következtek, volt példa mindkét oldalra, amikor bizakodóak voltak, s mégsem jött össze, amit szerettek volna, és arra is, hogy nem hitték, hogy valami sikerülhet, mégis megvalósult. Megbeszéltük néhány esetben, hogy miért nem sikerült, pedig hittek valamiben. Kiderült, hogy vagy nem tettek érte meg mindent, amit lehetett volna, hogy sikerüljön, vagy nem is annyira bíztak benne, csak szerették volna, ha megvalósul, de mégsem hitték igazán. Megállapítottuk, hogy többnyire jót tesz, ha hiszünk is abban, hogy sikerülni fog, amit szeretnénk elérni.
A Lehető-leg játékban Balázs történetét választották, már csak azért is, mert a képen, amit illusztrációként oda tettem, egy fiatalembert interjúvolnak meg. Balázs először nagyon kétségbe esett, hogy amibe eddig minden energiáját beletette, azt nem csinálhatja tovább. A második következmény az lett, hogy elhatározta olyan szakmát választ, amiben segíthet másoknak, így orvosnak tanult, és a sérülések minél jobb kezelésére specializálta magát. Végül híres lett már fiatalon, mert egy új módszert dolgozott ki, amit róla neveztek el.
Átbeszéltük az optimista gondolkodásmód fejlesztésének 7 tippjét, melyik hogyan járulhat hozzá, hogy pozitívan lássuk a világot. Majd arról beszéltünk, hogy magunkról is gondolkodhatunk negatívan, vagy láthatjuk magunkat sikeresnek is, ha a jó élményeket, visszajelzéseket építjük be a szemléletünkbe, és ez nagyban meghatározza azt, hogy hogyan érezzük magunkat a bőrünkben.

Képek