Megküzdött a Ficánka csoport

- Csoport neve: Ficanka2024
- Dobozi Mesekert Óvoda és Konyha Kossuth téri Telephelye
- Kategória: Óvodások
- Téma: Megküzdési stratégiák
- (121 megtekintés)
A megküzdés napjainkban nagyon fontossá válik. A stressz ártalmaiként komoly betegségek diagnosztizálhatóak. Azonban ha megtanítjuk a gyerekeket megküzdeni ezekkel, egy boldogabb és egészségesebb életet biztosíthatunk a számukra. A medvés héten bepillantást nyerhettek a gyerekek a néphagyomány világába, a népi jóslás egyik sajátos formájába. Sokat beszélgettünk a medvéről. Kapcsolatba hoztuk előzetes ismereteinkkel, amit a télről, az állatok télre való készülődéséről tanultunk. Megnéztünk egy videót a medvékről, hiszen ezeknek a gyerekeknek nem sok lehetőségük van állatkertbe eljutni és a valóságban megismerni ezeket az állatokat.
Igyekeztem a hét folyamán minél több területen, mintegy projektben, feldolgozni a témát a Boldogságóra megküzdési tematikájába illesztve. Figyelembe vettem a gyerekek egyéni érdeklődését, képességeit, életkori sajátosságait. Ennek megfelelően válogattam össze a tevékenységeket a héten.
Minden nap terveztem valamilyen ábrázoló tevékenységet, amibe érdeklődés alapján be lehetett kapcsolódni. Készítettünk, díszítettünk az alvó macinak paplant, kiváltva ezzel a paplanos feladatot.
Törekedtem arra, hogy mindennapjainkat áthassa a mozgás változatos formában. Természetesen a témának megfelelően a medvejárást is gyakoroltuk, emellett, jógáztunk, relaxáltunk, sok időt töltöttünk a szabadban, amikor az időjárás engedte. A mozgás különös hangsúlyt kap a megküzdési stratégiák között is, igen jó stresszelvezető technika.
Matematikai ismereteiket fejleszthették a macis színezők által, ahol a dobókockának megfelelő területet kellett beazonosítani, valamint a számoknak megfelelően kellett a macit kiszínezni. megküzdöttek vele, nagyon élvezték. A figyelmüket, kitartásukat tette próbára a játék.
A Menjünk medvét vadászni! játék célja a résztvevők koncentrációs képességének fejlesztése, ráhangolás a további játékokra. A mondóka és a bemutatott mozdulatsorok elsajátítása során a gyerekek szellemileg és fizikailag is megmozgathatók, játszva tanulhatják meg és gyakorolhatják az imitáció alapjait. A gyakorlat alkalmas a memória fejlesztésére is.
Boldogságórának megfelelően igyekeztem minél több tapasztalathoz juttatni a gyerekeket a megküzdést illetően. Harcba szálltak párossával a babzsákért. Ehhez jó előzménynek bizonyult Bagdy Bella: Ellazulok, jól vagyok c. dala, mellyel átismételtük a testrészeket is a babzsákos játékhoz.Fontak karkötőt a barátnőiknek, a szabályok be nem tartásáért zálogba elvett dolgainkért küzdöttek, hogy visszakapják őket., valamint a mozgás rengeteg tevékenységet nyújtott a téma átéléséhez. Akadálypályán kellett átküzdeniük magukat, kötelet húztak, csapatok küzdöttek egymás ellen, talicskázásnál küzdöttek. Az ábrázolás tevékenysége is sok esetben küzdelmes volt, a kitartás, a kreativitás, az anyagokkal való bánásmód néhány kisgyermek számára valódi küzdelemnek bizonyult. A kicsi dió c. mese és annak eljátszása nagyon szórakoztató volt. Érdeklődéssel figyelték és átéléssel játszották el a kenyér sorsát a mag elvetésétől a felszeletelésig.
Ismét felkerült a következő lépcsőfokra a boldogság várába vezető úton a megküzdés jele is.