Megküzdési stratégiák

- Csoport neve: vidamtigrisek22
- Kertvárosi Óvoda Siklósi úti Tagóvodája
- Kategória: Óvodások
- Téma: A boldogságfokozó hála
- (692 megtekintés)
Boldogságóra tervezet
A foglalkozás helye: Kertvárosi Óvoda Siklósi Úti Tagóvodája
A foglalkoztatott korcsoport: vegyes életszervezésű
A foglalkozást vezeti: Ágoston Éva
A foglalkozás témája: Megküzdési stratégiák
A foglalkozás ideje: 2018 február
A foglalkozás eszközei: Meseszőnyeg, Bagdi Bella CD, magnó, színes ceruzák, rajzlapok, Boldogságóra kézikönyv-Aranykulcs mese, színező-kifestő, megküzdés jelek kisebb-nagyobb méretben, tornatermi eszközök, otthonról behozott kedves játékok
A foglalkozás célja: A megküzdési stratégiák megismerésével, gyakorlásával a gyerekek boldogabb légkörben nevelkedjenek, pozitív energiát kapjanak.
A foglalkozás feladata: A megküzdési stratégiák gyakorlása játékos módszerekkel, szociális érzelmek, kapcsolatok erősítése, erkölcsi fejlesztés.
A foglalkozás előzménye: – Farsang az óvodában – Kedves játék kérése otthonról
A foglalkozás felépítése
1. Eszközök előkészítése
2. Motiváció:
Spontán, játékidő alatt a Boldogság mondóka gyakorlása a nagyobb csoportos gyerekekkel a megszokott módon kisebb csoportos társaik kiválasztásával, így a játék végén az egész csoport vidáman játszik együtt- közben beszélgetések
3.Mozgásalapú relaxációs gyakorlat:
„Villámlazítás”5x-6x
4.Zenehallgatás:
– Meseszőnyegen, kényelmesen elhelyezkedve hallgatjuk meg Bagdi Bella „Ellazulni, jaj, de jó!” dalát 1x
– Zenehallgatás közben saját magunkra figyelünk, igyekszünk teljesen ellazulni, befelé fordulni.
5. Kezdő éneklés:
Együtt éneklés Bagdi Bellával: Többféle szervezési formában együtt mozgunk Bagdi Bella énekével – fekve, ülve, sétálva
6.Témafeldolgozás:
– Irodalmi élmény: Aranykulcs mese elmesélése – játékos utánzó mozdulatokkal –mese után beszélgető körben a megküzdési stratégiák feldolgozása
– Vizuális technika: A mesében szereplő királylány, sárkány, vár kifestő színezése színes ceruzával. Mese többi szereplője emlékezetutáni ábrázolással, színes ceruzával, majd kivágás után közös összemontírozás egy „élményképpé”. Ismertetem a tevékenységhez kapcsolódó tennivalókat, a színes ceruza, olló, ragasztó stift használatát, bemutatom, gyakoroltatom, segítem, aki kéri. Igazítom a lapra ragasztás menetét, közben beszélgetünk, a megküzdésről, annak módszereiről.
– Mozgás: Az otthonról hozott játékokért megküzdés a tornateremben. Akadálypálya kialakítása- nagymozgások gyakorlása
7.A foglalkozás lezárása:
Tornateremben még egyszer meghallgatjuk Bagdi Bella „Ellazulni, jaj, de jó!” dalát 1x Küzdés után kellemes lazulást kérve. Kérem, Őket beszéljék meg szüleikkel érzéseiket, gondolataikat, mikor hazaviszik kedves játékukat!
Reflexió
Pozitív élménnyel kezdődött a foglalkozás: a gyerekekben nagyon erősen megmaradt a „Célok kitűzése és elérése” hónap téma, ez által könnyen ráéreztek, megértették a „megküzdés” érzését, feladatait.
A Boldogság mondókát már jól ismerik, ennek hatására érezték, egy új Boldogságóra foglalkozás következik.
A „Villámlazítás”szerencsés választásnak bizonyult, megfelelően ráhangolta a gyermekeket a Bagdi Bella „Ellazulni, jaj, de jó!” dalra. Fegyelmezetten, kitartóan végezték a gyakorlatokat. Bella megnyugtató hangja segített minden negatív érzelmet, stresszes érzést törölni.
A dalt többször is elénekeltük. Először kényelmes fekvő helyzetben Bella mondatait ismételve, majd ülve és sétálva együtt énekelve lazítottunk. Élvezték a gyerekek! Rendkívüli nyugalom, feszültségmentes légkör alakult ki körülöttünk.
Rövid beszélgetés után elmeséltem az „Aranykulcs” mesét a Boldogságóra könyvből. Mozdulataimmal, hangutánzással sikerült a gyerekeket belevarázsolni a mesébe. Hamar megértették annak üzenetét. A mese után spontán beszélgetés alakult ki, amiben a gyerekekkel meg tudtam beszélni a megküzdési módokat. Nagyon ügyesen, kevés rávezető mondattal, önállóan fogalmazták meg gondolataikat. A középsős és kiscsoportos gyerekek is kitartóan figyeltek, be tudtak kapcsolódni beszélgetésünkbe.
A meseélmény feldolgozást segítette a színezés, rajzolás, vágás, ragasztás. Vizuális technikák alkalmazása közben többször előjött a mese hatására kialakult pozitív érzések! Jó ötlet volt az összemontírozás egy nagy közös képbe, mindenki tudása javát adta.
Természetesen a nap csúcspontja a játékokért megküzdés. Nagyon szeretnek a tornateremben lenni, mozogni! Készítettem egy egész óvodát átszövő labirintust. A megküzdés jel segítségével bogoztuk ki az útvesztőt, és jártuk végig a tornateremhez bevezető utat. Nagyon izgalmas, élmény dús volt a feladat. Láttam a gyerekek kipirult, várakozással teli arckifejezését! Elszántan vettek részt a „tornatermi kalandban” is. Minden gyerek becsülettel végigjárta az akadálypályát: trambulinszökdelések, gurulóátfordulás, célba dobás, kúszások, mászások, függeszkedés, bordásfalon keresztirányú mászás, padon egyensúlyozás. A tornaszertárban megtalált játékokat boldogan ölelték magukhoz.
Sikerélménnyel teli délelőttöt zártunk! A „Megküzdési stratégia” téma feldolgozása megnyugtatóan hatott a gyermekekre, nagy öröm volt számunkra, hogy közösen meg tudtuk találni azokat a módszereket, amivel minden nehézséget le tudunk győzni, ha akarjuk.
– Képes vagyok rá!
– Nem adom fel!
– Újra megpróbálom!
– Segítséget kérek!
– Holnap újra kezdem!
– Koncentrálok!
– Relaxálok!
A megküzdés jelét ábrázoló képeket, és a kedves játékokat hazavitték otthonukba. Arra biztattam őket beszélgessenek szüleikkel, nagyszüleikkel élményeikről, az előttük álló nehézségekről, annak leküzdéséről.