Megbocsátás – Történetek – Fenyhozo912-2. csoport
- Csoport neve: Fenyhozo912-1. csoport; Fenyhozo912-2. csoport; Fenyhozo912-3. csoport
- Kiskunhalasi Szakképzési Centrum Kiskunfélegyházi Kossuth Lajos Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium
- Kategória: Középiskolások
- Téma: Megbocsátás
- (65 megtekintés)
A megbocsátás témakörét otthon, konferenciabeszélgetéssel dolgoztuk fel. Az internetes felületen kerestünk hozzá anyagokat, melyek közül végül ezt választottuk:
Amy Biehl története, avagy a megbocsátás megdöbbentő ereje
Nappal volt még, amikor Amy Elizabeth Biehl 1993. augusztus 25-én szerdán bekormányozta narancsszínű, öreg Mazdáját a dél-afrikai Guguletu feketék lakta településére. Jól ismerte a helyet és az embereket is. Vagy legalábbis akkor ezt hitte.
Eredetileg Fulbright-ösztöndíjasként érkezett Dél-Afrikába, a nők jogait tanulmányozta, és harcolt a szegregáció ellen. A csomagjait már összepakolta, mivel a terv szerint pénteken repült volna haza Kaliforniába, de addig volt még hátra 2 nap, és most még a kocsiban ült, hogy még egyszer utoljára hazavigye három helybeli barátját.
Ismerősei szerint jól beilleszkedett, imádta Afrikát, és a helyi közösség szerint nem csak egy volt a többi fehér ember közül.
Ám Guguletu fiatal férfiakból álló dühös csőcseléke másképpen gondolta. Számukra a 26 éves egyetemista lány csak egy irritáló fehér amerikai volt. Miután meglátták, megállították, majd a Mazdája szélvédőjét egy téglával betörték. A feldühödött tömeg kirángatta a lányt a kocsiból, és miközben az életéért könyörgött, kövekkel dobálták, és halálra szurkálták.
…
Amy Biehlnek azért kellett meghalnia, mert a bőrszíne fehér volt. A könyörtelen politikai erőszak első nyugati áldozata volt Dél-Afrikában, halála megdöbbentette barátait, és letaglózta Dél-Afrika nagyszámú amerikai népességét, akik Amyhez hasonlóan idejük nagy részét a dél-afrikai demokrácia megvalósításának szentelték. Az emberek megpróbálták beleélni magukat Amy szüleinek helyzetébe, ami borzasztó érzés volt.
Két évvel később Amy szülei elutaztak abba a városrészbe, ahol a lányukat elveszítették, és találkoztak a gyilkosok családjával, hogy megvigasztalják őket.
Négy fiatalembert ítéltek tizennyolc évre Amy meggyilkolása miatt. A Biehl-család mégis elment, hogy meghallgassa vallomásukat az Igazság és Megbékélés Bizottsága előtt. A négy fiatal első alkalommal ismerte el, hogy a Pán-afrikai Kongresszus (PAC) fegyveres szárnyának utasításait követték.
1998-ban a gyilkosságért elítélt négy fiatal végül Amy szüleinek jóváhagyásával amnesztiát kapott az Igazság és Megbékélés Bizottságától, miután öt évet ültek börtönben.
A lényeg
Közülük kettő, Easy Nofemela és Ntobeko Peni ma is vezetőként és oktatóként dolgozik az Amy Biehl Alapítvány HIV/AIDS tudatosságfokozó részlegén, amely a Fokváros melletti gettókban tart rehabilitációs programokat. Amy édesanyjával együtt járják a világot, hogy másokkal is megismertessék a megbocsátásról és a megbékélésről szóló történetüket.
(Forrás: https://dietless.hu/amy-biehl-tortenete-a-megbocsatas-megdobbento-ereje/)