Megbocsátás gyakorlása

- Csoport neve: Aprónép
- Radó Tibor Általános Iskola és Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézmény
- Kategória: Óvodások
- Téma: Megbocsátás
- (22 megtekintés)
Április hónapjában a megbocsátás témájával foglalkoztunk a Boldogságóra keretében. A gyerekekkel közösen beszélgettünk arról, mit jelent megbocsátani, miért nehéz néha elengedni a haragot, és hogyan érezhetjük magunkat jobban, ha sikerül megbékélni valakivel, aki megbántott bennünket – akár szándékosan, akár véletlenül.
A foglalkozás elején egy egyszerű, a gyerekek számára is könnyen érthető mesén keresztül ismerkedtünk meg a megbocsátás fogalmával. A történet szereplőin keresztül a gyerekek átélhették, milyen érzés, amikor valaki hibázik, bocsánatot kér, és milyen jó érzés, amikor megbocsátanak neki. Ezután megbeszéltük, hogy mindannyian követhetünk el hibákat, de ha őszintén bánjuk és bocsánatot kérünk, az segít helyreállítani a kapcsolatainkat.
A gyerekek saját élményeiket is megosztották: volt, aki elmesélte, hogy összeveszett a testvérével, más pedig azt, hogy véletlenül bántott meg egy barátját. Ezek a történetek jó alapot adtak ahhoz, hogy közösen végiggondoljuk, hogyan lehet jól kezelni a konfliktusokat.
A beszélgetést követően egy játékos tevékenység során párokban eljátszottunk néhány egyszerű helyzetet, ahol valaki hibázott, a másik megbántódott, majd bocsánatot kért, és végül megtörtént a megbocsátás. A gyerekek lelkesen vettek részt a dramatikus játékban, és láthatóan megértették az üzenetet: a megbocsátás felszabadító érzés, ami békét hoz a szívünkbe.
A foglalkozás végén minden gyermek rajzolt egy szív alakú „Bocsánatkérő üzenetet”, amelyet odaajándékozhatott valakinek, akit korábban megbántott, vagy csak egyszerűen egy szeretett személynek, hogy kifejezze: fontos számára a jó kapcsolat. Többen úgy döntöttek, hogy otthon adják majd át az üzenetet egy testvérnek, szülőnek, barátnak.
Mivel a foglalkozás időben a húsvét előtt zajlott, kreatív tevékenységként kis nyuszit is készítettünk WC-papír gurigából. A gyerekek nagy örömmel díszítették saját húsvéti nyuszijukat. Ez a kézműveskedés jó hangulatban telt, és a gyerekek büszkén vitték haza az elkészült nyuszikat.