Megbocsátás gyakorlása

A MEGBOCSÁTÁSA GYAKORLÁSA

A napjainkat átszövő sajnálatos helyzet miatt még otthonról dolgozva, próbáltam a családok, a gyerekek felé közvetíteni e fontos témát, mely minden helyzetben nagyon fontos érzéseket közvetít.
A szeretetkapcsolatok, az egymásra figyelés, az empátia, a megbocsátás képessége fontos elemei a pozitív hozzáállásnak, a testi –lelki-szellemi harmóniának. A boldogság egyik legfontosabb forrása a megbocsátás. Aki megbocsátott, az leteszi sérelmeit, így nő az önbizalma is. A megbocsátás hatalmas lelki erő és gyógyító erő, mely megszabadít minket a sérelmektől, haragtól, bánattól, és így átérezhetjük az örömöt, amely a jelen pillanat megéléséből fakad.
Kiragadtam azt a gyönyörű, mindent átható szöveg részletet bevezetésképpen, hogy a szülőket, gyermekeket elgondolkodtassa a téma fontosságáról.
Kértem a szülőket beszélgessenek otthon nyugodt körülmények között a gyermekeikkel a megbántás, és megbocsátás fogalmakról, gyakorlatban megtörténő szituációkat feldolgozva, a jobb megértés érdekében!
Pl.: Mikor, ki bántotta meg őket? Melyek azok a dolgok, amelyekkel megbánthatjuk a másikat? Hogyan tudták megbocsátani, milyen érzések voltak bennük akkor, és utána? Mikor érzünk haragot, s az miért rossz mindenkinek? Miért kell megbocsátani?

„Ha valakit megbántottál, akit nagyon szeretsz,
meséld el szíved súlyát, könnyebb lesz neked.
Ő pedig majd mosolyogva, ölel át téged,
veled örül majd,
mert nagyon szeret Téged.
S ezentúl, ha megbántod a másik szívet,
a varázsszavakat elmondani ne feledd:
Sajnálom, kérlek, bocsáss meg,
köszönöm, szeretlek.”

• Téma bevezetésére zenehallgatást, éneklést ajánlottam:
Bagdi Bella: Ho,oponopono c. dalát! Hallgassátok meg többször, dudorásszátok, éljétek át a hangulatát!:)
• Téma feldolgozása:„Kerekerdő kalandra hív….hívó mondókával – ahogyan az óvodában is tesszük.
Mese: Tündéri bocsánat- elolvasható a gyerekeknek
• Munkafüzetből másolt feladatok megoldása a téma feldolgozására, amit elküldtem a gyerekek szüleinek (csoportunkba) otthoni foglalkoztatásra.
• Otthoni közegben megvalósítható gyakorlati feladatok, szituációk feldolgozása a sérelmek elengedésére, pl.: dobjunk el jó messzire egy kavicsot, hogy elszálljon belőlünk a düh, harag, sértődés. Vagy engedjünk fel egy léggömböt a levegőbe, engedjük el vele a sérelmeinket, rossz érzéseinket, hogy vigye a szél jó messzire. Dobjunk a patakba egy falevelet, vigye a víz jó messzire stb. Ez mind, mind a megkönnyebülést szolgálhatja számukra!• Otthoni közegben megvalósítható szituációk feldolgozása a sérelmek elengedésére, pl.: dobjunk el jó messzire egy kavicsot, hogy elszálljon belőlünk a düh, harag, sértődés. Vagy engedjünk fel egy léggömböt a levegőbe, engedjük el vele a sérelmeinket, rossz érzéseinket, hogy vigye a szél jó messzire. Dobjunk a patakba egy falevelet, vigye a víz jó messzire stb.
Ez mind, mind a megkönnyebülést szolgálhatja számukra!
• Téma lezárása: A megbocsátás jelének kiszínezése, majd (jelképesen) a 8.-ik lépcsőfokra felragasztása!

Képek