Megbocsátani nehéz…de megbocsátani felszabadító

- Csoport neve: Katicák2024
- Károly Óvoda
- Kategória: Óvodások
- Téma: Megbocsátás
- (138 megtekintés)
A hónap témája a megbocsátás, a gyakorlása bizony nehéz feladat. A neheztelés, az ellenségeskedés, a harag óvodás korban még naponta megjelenő problémák. Kis odafigyeléssel, tudatossággal azonban sokat fejleszthetjük a gyerekek empatikus készségét. Nagycsoport révén a gyerekek már egészen jól boldogulnak a konfliktusok megoldásában, ismerik a bocsánat kérést. Azonban nem mindenki tud őszintén bocsánatot kérni, illetve a bocsánatot elfogadni. Igyekszünk mindig megéreztetni velük, hogy a megbocsátással elfogadjuk a másik ember értékeit, személyiségét, de meg kell fogalmaznunk a helytelen viselkedését, hiszen ezzel őt is tanítjuk.
Éppen ezért volt nagyon jó gyakorlat a megbocsátás.
A választható feladatok közül teljesítettük a gyurmaarc elnevezésűt, mindenki élvezte, aztán összehasonlítottuk az elkészült műveket, ki milyennek ábrázolta az érzelmeit. Kedvelték bemutatni mimikával, testtartással: a fájdalmat, ha megbántják őket, az ijedtséget és a dicséretért járó mosolyokat. Készítettünk „Megbocsátás kártyákat”, amiket szükség esetén használtunk. A ‘bocsi kártya’ jó kedvre, mosolyra derítette a neheztelő gyerekeket is. Elérhető helyre helyeztük, egy polcra a teremben, így a gyerekek bármikor levehették, ha szerették volna. Érdekes módon napról-napra csökkent a konfliktusok száma…így a bocsi kártya sem volt annyiszor szükség. „A haragomat kifújom, mint a cica nyújtózom” feszültségoldó technika is sokat segített a nyugalmas együtt játszás érdekében. A bánatos medve meséjével is megismerkedtünk, amit aztán párokban el is játszottunk. Érdekes volt megfigyelni, ki melyik szerepben érzi jobban magát: kecske vagy medve. Meg is beszéltük, melyik szerepben érezték jobban magukat. Együtt megfogalmaztuk, hogy nem érdemes sokáig búslakodni egy-egy apróság miatt, sokkal jobban érezhetjük magunkat, ha nem bánkódunk inkább megbeszéljük a dolgokat, illetve ha megtudunk bocsátani. Elkészítettük a piros pipacsot is, ami szintén egy szimbólummá vált: az kaphatta meg akinek megtudtak bocsátani. Ez is nehéz feladat volt kezdetben, de aztán már szépen ráéreztek. A legzsörtölődőbb kisgyermek is elvette a kitett pipacsot és átadta a bocsi kártyát nyújtónak.
A szeretetgombóc ölelős játék nagyon tetszett a gyerekeknek. Mindenki kipróbálhatta magát, mint töltelék. Jól eső simogatásokból, mosolyokból, ölelésekből állt össze a szeretetgombócunk. Megbeszéltük, hogy ezt a játékot még máskor is bevesszük a mindennapjainkba. A szeretetrobot feladatban, jól jött a közvetítő szerep. Viccesnek találták a robot hangot, de az utasításokat követték. Jó rávezetési módszer a bocsánatkéréshez. A hónap dala segítette az elmélyülést, az elfogadást. A Föld napja alkalmából mi is gyújtottunk egy gyertyát a Földért, Bella dalát énekelve.