Május: TESTMOZGÁS

Erogep_Timi.jpg

A TESTMOZGÁS ÉS AZ EGÉSZSÉGES ÉLETMÓD GYAKORLÁSA

Az emberi jóllétnek alapvető feltétele a fizikai aktivitás – legyen szó sporttevékenységről, kertészkedésről, táncról, aktív házimunkáról.
Napjainkban – különösen azok, akik az iskolában vannak vagy az otthoni munkavégzésre álltak át (home office) – naphosszat ülő helyzetbe kényszerítjük magunkat. Pedig a fittség megőrzése amelyhez hozzátartozik az elegendő és pihentető alvás, az egészséges táplálkozás, a különböző élvezeti szerek kerülése (pl. alkohol, dohány) – hatással vannak a kognitív funkciókra és az intelligencia szintjére.
Tudjuk, hogy aki rendszeres testmozgást végez, az nemcsak bizonyos betegségek kialakulásának esélyét csökkenti, hanem átlagosan jobban tudja fegyelmezni magát – legyen szó diéta tartásáról, kávéfogyasztás csökkentéséről vagy egyéb önfegyelmet igénylő helyzetekről. Emellett az agressziójuk kisebb, teherbírásuk és megküzdési képességeik pedig nagyobb mértékűek azokhoz képest, akik nem folytatnak testmozgást.
A rendszeres testedzés és sportolás mint a mentális egészség védőfaktora, az első helyen áll. A modern életvitel ára a mozgásszegénység. Egy átlagember napi mozgásadagja meg sem közelíti azt a minimumot, amire az egészsége érdekében szüksége lenne. Éppen ezért nagyon fontos, hogy a diákok figyelmét felhívjuk a testmozgás fontosságára, mert ha csak annyit érünk is el, hogy a napi rendszeres mozgást belecsempésszük az életükbe, sokban hozzájárulunk mentális egészségük javulásához is.
Mennyi testmozgásra van szükség? Felmérések szerint az inaktivitásból eredő egészségügyi kockázatok elkerüléséhez. hetente legalább 5 napon minimum 30 perces testmozgásra van szükség, ami akár háromszor 10 perces szakaszokban is teljesíthető.
„Ha nem repülhetsz, fuss! Ha nem futhatsz, menj! Ha nem mehetsz, csússz! De bárhogy is legyen: mozogj!” (Ifjabb dr. Martin Luther King)
Szakmai csoport.

Képek