Küzdelemre hív az élet, hadd kövessünk benne téged!

- Csoport neve: szmisi87
- Székely József Református Általános Iskola
- Kategória: Felsősök
- Téma: Megküzdési stratégiák
- (116 megtekintés)
Differenciált fejlesztés heterogén tanulócsoportban tanítási-tanulási stratégia (DFHT)
A dokumentum készítőjének neve: Szurgent Mihály Miklós
Műveltségi terület Ember és társadalomismeret
Tantárgy Református hit- és erkölcstan
Osztály/ csoport 7. 17 fő 3X4fő 1X5fő
Téma/ modul/ tematikus egység Megküzdési stratégiák
Az óra témája Hogyan küzdjünk meg a nehézségeinkkel?
Az óra cél- és feladatrendszere, típusa Arra való rámutatás, hogy Isten segítségével minden akadály leküzdhető a hívő ember életében
Tantárgyi kapcsolatok Irodalom, Nyelvtan, Történelem, Informatika, Ének-zene
Kereszttantervi kapcsolatok Hon és népismeret, információs és kommunikációs kapcsolat, lelki egészség
Melléklet –
Taneszközök Csomagolópapírok, filctollak, tankönyv, tablet, laptop, projektor
Felhasznált források • Biblia
• Református hit- és erkölcstan taneszközcsalád 7. osztályosok részére (RPI, Kálvin Kiadó)
Idő Az óra menete A pedagógus tevékenysége
A tanulók tevékenysége Módszerek Munkaformák Kapcsolódás az alprogramokhoz Taneszközök
3p Ráhangolódás Szerepek egyeztetése.
DFHT-KIP Frontális munka
17p Fő rész
(csoportmunka) Feladatok kiosztása.
A csoportok munkájának segítése. A feladatok csoportonkénti megértése után, az óra anyagához igazodó feladatvégzés. Csoportmunka Művészetalapú, Digitális,
Logikaalapú,
Életgyakorlat
Filctoll, csomagoló papír, olló, ragasztó, Biblia, tankönyv, tablet, laptop, Énekeskönyv, hangszerek
10p Fő rész
(csoportok beszámolója) A beszámoló munkájának segítése.
Értékelés. Egy gyermek a csoport közös munkája alapján beszámol az elvégzett feladatról. Frontális
mágnes, projektor
7p Fő rész (egyéni feladatok) A gyerekek egyéni munkájának segítése: (igény szerint) A csoportmunká-ra épülő differenciált feladatok megoldása, egyénileg. Egyéni
toll, ceruza, ragasztó, tablet
5 p Fő rész (egyéni beszámolók) Az egyéni feladatok meghallgatása. Értékelés. Egyéni feladatok megoldásainak ismertetése az osztállyal. Frontális
3p Értékelés A tanulók csoportos, és egyéni munkájának értékelése.
Egyes tanulók pozitív értékelése, munkájának kiemelése. A tanár értékelésének meghallgatása, belőle tanulság levonása. Frontális
Nagy gondolat:
Küzdelemre hív az élet, hadd kövessünk benne téged!
1. Motiváció: Minden ember életében vannak nehézségek, legyen az keresztyén, hívő vagy hitetlen. Ezekkel a nehézségekkel meg lehet küzdeni, szembe kell nézni velük. A kérdés az, hogy ezt hogyan tesszük? A mai órán erre keressük a választ!
2. Csoportfeladat:
• Gyűjtsetek olyan élethelyzeteket, munkákat, feladatokat, amik különösen stresszesek lehetnek egy ember számára!
• Keressetek ezekre az élethelyzetekre megoldásokat!
Egyéni feladatok (1)
1. Válasz ki egy élethelyzetet a csoportfeladatból és adj arra tanácsot! Mit tegyen az az ember?
2. Mit gondolsz miért lehetnek ezek a helyzetek olyan stresszesek az emberek számára?
3. A csoportfeladatban gyűjtött stresszes élethelyzetek közül melyiket élted már át, hogyan küzdöttél meg vele?
4. Mit gondolsz kapcsolataidban kinek van most hasonló stresszhelyzet az életében?
Nagy gondolat:
Küzdelemre hív az élet, hadd kövessünk benne téged!
1. Motiváció: Minden ember életében vannak nehézségek, legyen az keresztyén, hívő vagy hitetlen. Ezekkel a nehézségekkel meg lehet küzdeni, szembe kell nézni velük. A kérdés az, hogy ezt hogyan tesszük? A mai órán erre keressük a választ!
2. Csoportfeladat:
• Gondoljátok át az eddig tanultakat és keressetek, olyan embereket a Bibliából, egyháztörténetből, akik valamilyen nehéz helyzetbe kerültek.
• Írjátok le, hogy ezek az emberek, hogyan küzdöttek meg a nehéz helyzettel!
Egyéni feladatok (2)
1. Számodra mi volt a legelgondolkodtatóbb a csoportfeladatban és miért?
2. Keress olyan személyeket, akik a rályuk nehezedő feladatban elbuktak! Szerinted mi lehetett a bukásuk oka?
3. Mi a véleményed, szerinted könnyebb isten szolgáinak megküzdeni a nehézségekkel? Válaszod indokold!
4. Milyen gondolatokat ébresztett benned a csoportfeladat?
Nagy gondolat:
Küzdelemre hív az élet, hadd kövessünk benne téged!
1. Motiváció: Minden ember életében vannak nehézségek, legyen az keresztyén, hívő vagy hitetlen. Ezekkel a nehézségekkel meg lehet küzdeni, szembe kell nézni velük. A kérdés az, hogy ezt hogyan tesszük? A mai órán erre keressük a választ!
2. Csoportfeladat:
• Készítsetek egy jelenetet melyben egy iskolai stresszes helyzetet mutattok be!
• A jelenetben mutassátok be, hogy hogyan lehet feloldani az ilyen szituációkat!
Egyéni feladatok (3)
1. Mit gondolsz mennyire felel meg a valóságnak a jelenetetek? Miért?
2. Találj ki más a jelenethez kapcsolódó stresszkezelést!
3. Véleményed szerint miért lehet eredményes az, ahogy a jelenetetekben kezeltétek a stresszt?
4. Mit gondolsz, ha hasonló élethelyzetbe kerülnél te meg tudnád oldani a problémát? Hogyan tennéd?
Nagy gondolat:
Küzdelemre hív az élet, hadd kövessünk benne téged!
3. Motiváció: Minden ember életében vannak nehézségek, legyen az keresztyén, hívő vagy hitetlen. Ezekkel a nehézségekkel meg lehet küzdeni, szembe kell nézni velük. A kérdés az, hogy ezt hogyan tesszük? A mai órán erre keressük a választ!
4. Csoportfeladat:
• A Youtube-on számos motivációs videó érhető el.
• Nézzetek meg néhányat majd a csoportfeladatban mutassátok be őket úgy mint egy filmkritikus (nem feltétlen kell negatív véleménnyel illetni őket, próbáljatok meg a jókat kiemelni)
Egyéni feladatok (4)
1. Mi az ami téged leginkább elgondolkoztatott a csoportfeladattal kapcsolatban?
2. Mit gondolsz milyen élethelyzetben lehet hasznos egy ilyen motivációs videó?
3. Ha te motivációs videót készítenél miről szólna, mit mondanál el?
4. Hogy érezted magad a csoportfeladat közben, mi volt számodra a legjobb része?