„Kis barátom, hogy vagy?”

„Kis barátom, hogy vagy?”

„Kis barátom, hogy vagy?” – a társas kapcsolatok ápolása

A társas kapcsolatok alakulása, és ápolása minden gyermek és gyermekcsoport életében rendkívüli jelentőséggel bír. A gyermekek szocializációja a családban kezdődik, majd az óvoda az a szocializációs közege az, ami tovább formálja a gyerekek jellemét. Az óvodában kerül a gyermek először kortárs csoportba, azonban az ebbe a csoportba való beilleszkedés nem mindig könnyű folyamat. Vegyes csoport révén jól megfigyelhető, hogy a különböző életkorú gyermekek hol tartanak a társas kapcsolatok terén. A kiscsoportos korúak novemberre már elérkeztek arra a pontra, ahol nem csak magányosan tevékenykednek, figyelik a másik gyermek tevékenységét, hanem egyre gyakrabban és bátrabban közelednek kortársaik, vagy éppen egy-egy nagyobb gyermek felé. A középsősöknél tovább erősödnek a tavalyi év során kialakult barátságok. Reggel, a csoportba lépve keresik, várják egymást. A nagycsoportosok már könnyebben találnak társakat a különböző tevékenységeikhez. Náluk az önzetlenség, a „társon másokkal való megosztozás” gyakorlása jelenti a kihívást.
A foglalkozást Bagdi Bella: Jól érzem magam boogie-jával kezdtük, majd Bartos Erika: Bogyó és Babóca – Barátság című meséjével folytattuk, melyet már többször elmeséltem a hónap során, majd egy újabb alkalommal megnéztük a rajzfilm-változatot is. Megbeszéltük: ki kivel ért egyet, mit miért tett, vagy mondott. Egy másik alkalommal körbeültünk a szőnyegen és eljátszottuk a „Kis barátom, hogy vagy?” kezdetű játékot. Mindenki a saját képére formálta a kis emberfiguráját, aztán barátságláncot alkottunk. Elénekeltük és eljátszottuk a hónap dalát.
Óvodánk jelentkezett az Állatvédelmi témahét programra, melynek felvezetőjeként elindítottuk a „Fogadj örökbe egy kis állatot” projektet a felelős állattartás jegyében. Csoportunkba járó gyerekek Szotyit, a papagájt vihetik haza 2-2 napra, aki így családi életük részévé válik. Megismerték szükségleteit, gondoskodnak róla, ápolják, gondozzák, hétvégén együtt utazik a családdal… A két nap eseményeit naplóban rögzítik és a csoportba visszatérve boldogan mesélik el, rajzolják le, osztják meg társaikkal élményeiket, tapasztalataikat. Megtanulnak figyelni és örömet szerezni másoknak, mellyel már előkészítjük a következő hónap témáját is.

Képek