Idézetek

- Csoport neve: Szondi György Technikum és Szakképző Iskola
- Nógrád Vármegyei Szakképzési Centrum Szondi György Technikum és Szakképző Iskola
- Kategória: Középiskolások
- Téma: Boldogító jócselekedetek
- (126 megtekintés)
9.A – Boldogságóra – 2023. december
Téma: boldogító jó cselekedetek
A decemberi hónap témája a boldogító jó cselekedetek. A diákokkal ezt a kérdéskört beszéltük meg csoportokban. A következő idézetekről kellett kialakítania a csoportoknak a véleményüket:
„Minden emberen segítsünk, ne nézzük kicsoda, elég az az egy ok, hogy ember” (Marcus Tullius Cicero)
“Az állandó kedvesség sok mindent elérhet. Ahogy a nap elolvasztja a jeget, a kedvesség elpárologtatja a félreértéseket, a bizalmatlanságot és az ellenségeskedést.” (Albert Schweitzer)
„Amikor a kapcsolatra törekszünk, helyreállítjuk a világ teljességét. Látszólag különálló életünk értelmet nyer, ahogy felfedezzük, hogy mennyire szükségünk van egymásra.” (Margaret Wheatley)
“A jó cselekedet nem vész el a világban, és egyszer visszatér hozzád.” Felicity c. film
A csoportok véleményét közösen hallgattuk és vitattuk meg. Az utolsó idézet kapcsán alakult ki a legérdekesebb véleménykifejtés a boldogságórán. Szóba került a karma, és kiderült, hogy az osztály majdnem minden tanulója hisz benne. Beszéltünk arról is, hogy ki mire számíthat a jövőben a karmától, pozitívan vagy negatívan fog rá hatni a karma, attól függően, hogy mennyi jót, illetve rosszat cselekedtek az elmúlt esztendőben. Szerencsére mindenki a jó karmájában bízik.
Mivel a legtöbben hisznek a karmában, ezért az osztály tanulói egyetértettek az utolsó idézettel, miszerint a jó cselekedet nem vész el a világban, hanem egyszer visszatér a jót cselekvő személyhez.
Ezután a karma pszichológiai oldalát közelítettük meg, miszerint ha hiszünk valamiben és arra az adott dologra koncentráljuk a figyelmünket, amiben hiszünk, jelen esetben a karmára, akkor hajlamosabbak vagyunk a karmának tulajdonítani bizonyos eseményeket. A téma kapcsán beszélgettünk a placebo és a nocebo hatásokról is. A placebo során olyan gyógyszert kap a páciens, amelynek nincs hatóanyaga, de amelyről azt gondolja, hogy megoldja a problémáját, és az esetek nagy részében a placebo effektus pozitív változást indít el a páciensben.
Az ünnepek időszakában (Mikulás, Karácsony, Szilveszter) még fontosabbnak tartják a diákok, hogy a szeretteikkel minőségi időt töltsenek és jót cselekedjenek mielőtt elkezdődik az új esztendő.