Hálacsokor kiscsoportosoktól

- Csoport neve: "Huncutkatica"
- Cinkotai Huncutka Óvoda Jövendő utca 2/b. alatti Telephelye
- Kategória: Óvodások
- Téma: A boldogságfokozó hála
- (126 megtekintés)
Szeptember mindig a kezdet, a megújulás az óvodában, különösen, ha óvodátkezdő kiscsoportosokkal indul az új nevelési év.
Célunk:
BIZALOM KIALAKÍTÁSA,
KAPCSOLATÉPÍTÉS
GONDOZÁSI FELADATOK ELLÁTÁSA, GYAKORLÁSA
ÖNÁLLÓ FELADATMEGOLDÁSRA TÖREKVÉS
SZOKÁS-SZABÁLYRENDSZERÜNK MEGALAPOZÁSA, RÖGZÍTÉSE
A Boldogságórák mindezek megvalósításához rendkívül jó lehetőségeket biztosítanak, színesítik nevelői munkámat. Ezért az első szülői értekezleten a szülők számára is bemutattam a programot és az elmúlt évek tapasztalataival kiegészítve ismertettem meg őket mindhárom területtel.
A heti projektekbe beépítve valósultak meg a foglalkozások, melyek a mindennapjainkat is átszőtték, hiszen a beszoktatás, ismerkedés időszakában a témák nagyon aktuálisan kapcsolhatók voltak eseményeinkhez. A három területet 1-1 foglalkozás alkalmával és komplexen is megvalósultak.
A Boldogságóra Alapprogram havi témája: A Hála gyakorlása
A hála világnapja 09.21.
A hála gyakorlása segíti a kiscsoportos óvodások beszoktatását. A beszoktatás időszaka sok gyermek számára érzelmileg megterhelő lehet, hiszen ez egy új környezet, ahol sok újdonsággal szembesülnek. A hálaérzet és a pozitív hozzáállás ösztönzése a gyerekekben segíthet csökkenteni a szorongást és az új helyzetekkel kapcsolatos félelmeket.
Megvalósítás a hála jegyében:
Óvodakezdés előtt családlátogatások alkalmával a pedagógusnak , a szülőknek és a gyerekeknek is lehetőségük volt a kapcsolatteremtésre. Hálás voltam, hogy a családok betekintést engedtek életükbe, a családok hálásan fogadták az érdeklődést, a gyerekek az apró kreatív, elkészíthető ajándékot, örömmel fogadták és készítették el.
A pozitív környezet kialakítása az óvodában és annak aktuális változtatásait a pedagógusok és szülők is észreveszik, gyakran kifejezik a hálájukat, ez jó példa lehet a gyerekek számára. Ez nyugodtabb, biztonságosabb érzelmi légkört teremtett.
A gyerekek az óvodával kapcsolatos olyan dolgokat mondtak, amikért hálásak. Ez segít abban, hogy a figyelmüket a pozitívumokra irányítsák, és kevésbé érezzék a változások miatti feszültséget.
Kapcsolatépítés és érzelmi biztonság egymás megismerésével fejlődött. Sokat játszottunk egymás nevének, jelének megismerésével, hogy kisfiú, vagy kislány valaki. Megtapasztalhatták hogyan segíthetik egymást, a felnőttek példamutatásai alapján. Így a gyermekek között barátságok alakultak ki, és megtapasztalhatták, hogy hálásak lehetnek az új barátságokért vagy egy-egy kedves gesztusért, az segít a kötődés kialakulásában és megerősíti az érzelmi biztonság érzését. Ezeket a HÁLACSOKROK elkészítésével tudtuk képekkel is kifejezni.
A hála tudatosítása és ápolása tehát hozzájárulhat ahhoz, hogy a gyerekek könnyebben és pozitívabb hozzáállással illeszkedjenek be az új óvodai környezetbe.