Hála gyakorlása – Reflexió a foglalkozásról

- Csoport neve: Városközponti - Katica csoport
- Városközponti Óvoda
- Kategória: Óvodások
- Téma: A boldogságfokozó hála
- (189 megtekintés)
Reflexió a szeptemberi Boldogságórás foglalkozásról
A foglalkozás témája : A Hála gyakorlása
A foglalkozás vezetője: Gyenge-Kovács Judit
Ideje: 2024.09.20.
Helyszín: Városközponti Óvoda, 7624. Pécs, Budai Nagy Antal u. 5.
A csoportunk középső csoport , 4-5 éves gyermekekkel, akikből 11 lány és 12 fiú. Az előző nevelési évben már megismerkedtek és volt kolléganőm által, egész évben már részesei lehettek a Boldogságóra programnak. Nekem is nagyon tetszett amit csinált, és éppen ezért elvégeztem az előző nevelési év végén a 30 órás alapképzést.
Így most, hogy kolléganőm átkerült egy másik óvodába én folytatom a Katica csoportban a Boldogságórák megtartását. Ennek első alkalma volt szeptember 20-án, amikor is az első témával, a Hála gyakorlásával foglalkoztunk.
Elsőként a csoport Katica bábjával , Boldog Dórával hívtam játékba néhány relaxációs gyakorlattal a gyerekeket. Emlékeztek Boldog Dórára, így örömmel jöttek hívására, és aktívan vettek részt a bevezető játékban. „Égig érő fa vagyok”… játékkal kezdtük, majd a program által ajánlott dalt meghallgatva sétáltunk az erdőben, és amikor a Boldog Dóra magasba emelkedett, minden kisgyermeknek meg kellett ölelnie valakit , aki éppen szembe sétált vele az „Őszi erdőben”. A játék után elmeséltem nekik a Hálafa történetét, és beszélgetni kezdtünk, hogy ki miért hálás, mit jelent számára a hála, és hogyan is tudná kifejezni a háláját valaki felé.
Kedves gondolatokat fogalmaztak meg a gyerekek. Voltak akik tárgyakért , játékokért voltak hálásak, de voltak olyan gyermekek is, akik egy-egy kedves gesztusért, anya-apa által írt levélért, általuk készített kiskönyvért, szinezőért, vagy éppen a nyaralásért, egy-egy kirándulásért fejezték ki hálájukat. A hálájuk kifejezéseként egy-egy kis szivecskét helyeztek el a szőnyegen, melyekből egy nagy szív állt össze, mire mindenki megfogalmazta a saját kis gondolatát.
Jó érzéssel töltött el a sokféle gondolat, és főként az, hogy a gyermekek ilyen mértékben, mondatokba szőve meg tudják már ennyi idősen is fogalmazni, hogy miért is hálásak.
A hála levelek elkészítése után, amíg száradtak a festés után, – addig elkészítettük a hálafát, gyűrés, ragasztás technikájával, majd miután megszáradtak a levelek, felragasztottuk rá őket. Ráírtunk egy általuk leglényegesebbnek tartott hálás gondolatot, és azóta is díszíti öltözőnket a kis Katicák Hálafája. Amíg vártuk, hogy megszáradjanak a levelek, mindenki kiszínehette a Hála virágát is, melyeket elhelyeztünk a Boldogság várához vezető út, első lépcsőfokán.
Levezető játékként még relaxáltunk és az őszi erdőben sétálva, táncoltunk, és öleléssel kifejezhették érzéseiket egymás iránt.
A program lezárásaként megkértem őket, hogy az általam elkészített táblára tegyék fel a jelüket a tábla széléről, ahhoz az érzelmet kifejező archoz, ahogyan érezték magukat a tevékenység alatt.
Minden jel a Boldog, Mosolygós archoz került, ami nekem nagyon pozitív megerősítésként szolgált, hogy minden kisgyermek jól érezte magát. Izgatottan várom a következő alkalmat!