Gondűző térkép
- Csoport neve: Tehetsegek
- Szegedi Városi Kollégium Janikovszky Éva Tagintézménye
- Kategória: Középiskolások
- Téma: Megküzdési stratégiák
- (362 megtekintés)
A megküzdési stratégiák című Boldogságórát többféle csoportfoglalkozáshoz is köthetjük. Lehet A tanulás tanításához azon az alapon, hogy a hibás önértékeléshez kapcsolódó tanulási problémákra keresünk megoldásokat, vagy Az önismeret és társas kultúra fejlesztése KNOAP feladathoz, mert önismeret szükséges ahhoz, hogy le tudjuk győzni az előttünk álló akadályokat, illetve jól jön, ha társak is segítenek ebben. Végül kapcsolható a pályaorientációhoz is, hiszen a továbbtanulás, pályaválasztás során is sokszor kell megküzdenünk nehézségekkel.
Ehhez a témához készített prezentációm formájának A nagyvárosi monokróm nevű ppt-típust választottam. Megkérdeztem a diákokat, hogy mit gondolnak, miért pont ezt? Nagyon ügyesen meg válaszolták, hogy valószínűleg azért, mert a lépcsők, az azon való felfelé haladás szimbolizálhatja az életben való előrejutást, a közben adódó buktatókon való sikeres túllépést, a falra díszítésként tett motívum pedig a hullámvölgyek és a sikerek váltakozását.
Ezt követően átgondoltuk, mik lehetnek azok a külső, illetve belső kihívások, melyeket segítenek legyőzni a különféle megküzdési stratégiák. Kértem, hogy mondjanak olyan kihívásokat, kifogásokat, amikkel a tanulás során nap mint nap találkoznak. Majd megnéztük a Térkép a halogatáshoz című rajzot, és valóban találtunk közös pontokat, amiket ők is mondtak. Megbeszéltük, hogy ezeket a kihívásokat vagy kifogásokat gyakran a sikertelenségtől való félelem élteti, inkább bele sem fogunk, nehogy kudarcot valljunk. Ezt kell valahogyan legyűrnünk magunkban.
Következő beszédtémánk: Hogyan lehetnek a megküzdési stratégiák egyben a boldogabbá válás eszközei? Itt is a hozzáállásunk döntően befolyásolja az eredményt: az, ahogyan gondolkodunk a dologról, amennyire hiszünk a sikerünkben. Összegyűjtöttünk elkerülendő negatív gondolatokat, melyek a jelenre, a jövőre és a múltra vonatkozóan is kifejezik kishitűségünket. Megnéztük, hogy az önmagunkról alkotott kép miként befolyásolja azt, hogy túl tudunk-e jutni a szorongást kiváltó helyzeteken, mik az akadályozó és melyek a segítő tényezők. Hogy lehet jól értékelni a helyzetünket, pozitívvá tenni a gondolkodásunkat, elkerülni az esetleg már megtanult rossz mintákat. Fontos az is, hogy elkötelezzük magunkat céljaink mellett – ezt már a legutóbbi alkalommal is említettük – továbbá, hogy támogatókra találjunk a barátainkban, és hogy ne hagyjuk magunkat kimerülni ezektől a nehézségektől, ne érezzük kudarcnak a kihívásokat, inkább hatékony megküzdési stratégiákat keressünk.
El is kezdtünk a megküzdési stratégiákkal foglalkozni. Ezek lehetnek probléma- és érzelemközpontúak, ez utóbbiakat is tovább csoportosíthatjuk viselkedéses és kognitív stratégiákra. Elmondták, hogy ezek közül miket szoktak alkalmazni. Elsősorban a barátokkal való beszélgetést, a zenehallgatást, a pihenést, a testmozgást. A kognitív stratégiákat kevésbé, talán mert ezek nem annyira ismertek számukra. Megnéztük, hogyan lehet alkalmazni ezeket, mit jelent az, hogy átkeretezzük a problémát, vagy az, hogy kiírjuk, vagy kibeszéljük magunkból továbbá, hogy milyen technikákat alkalmazhatunk arra, hogy elhessegessük a negatív gondolatainkat vagy épp szembenézzünk velük.
Kértem, hogy emlékeztetőként készítsenek olyan térképeket – hasonlóan a boldogságóra-program által készített halogatás térképhez – mely azt ábrázolja, hogy milyen stratégiákat szoktak ők alkalmazni az arra, hogy megküzdjenek a problémáikkal. Majd kitértünk arra is, hogy milyen hatással lehetnek ránk, ha sikeres a megküzdés, vagy ha sikertelen.
A térképek nagyon ötletesek voltak, és elég sokat tükröztek arról, hogyan próbálják ők leküzdeni a félelmeinket. Ilyen helyek jelentek meg például ezeken a térképeken, hogy apró hála csermelyek, jó emlék fiókok, elfogadó tükör, fánk zabálás óriási unikornisa. Ez utóbbihoz hozzá kell tenni hogy nem rég készítettünk együtt farsangi fánkot, amit nagyon élveztek, és jó étvággyal ették. A pöttyös magány hegyek is nyilván a Túró Rudi édes segítségére utalnak. A Nem háborgás tengere, a Félelem faló sárkány, Zorro a terápiás kutya – ami nem egy igazán terápiás kutya, hanem valakinek a saját kutyája, amit ő úgy érez, hogy számára terápiás hatású, mert mindig segíti őt kikapcsolni a problémákból. Különösen szíven ütöttek az egyik kislánynak – akinek hét testvére, illetve féltestvére van, és három különböző helyen élnek, így nem is nagyon tudnak találkozni – a helyszínei a térképén pl. Átjáró a testvéreim szigeteihez, illetve Az otthon fája.