Figyelj rám!

425bcadb-be04-491d-a0dd-daa0f1b964b0.jpg

A mai Boldogságóra során a megküzdési stratégiák témakörét dolgoztuk fel a gyerekekkel egy egyszerű, nyugodt, mozgásos tevékenység keretében. A foglalkozás célja az volt, hogy a gyerekek megtapasztalják, hogyan tudnak kapcsolódni egymáshoz, figyelni a másikra, valamint hogyan lehet a feszültséget és az izgalmat egy szabályozott, biztonságos játéktevékenységen keresztül levezetni. A ráhangolódás során rövid beszélgetést kezdeményeztem arról, hogy mit szoktunk csinálni akkor, amikor izgulunk, várakozunk, vagy egy kicsit feszültebbek vagyunk. A gyerekek a saját kommunikációs szintjüknek megfelelően reagáltak, több esetben mimikával, mutatással és rövid válaszokkal jelezték gondolataikat. A fő tevékenység során a gyerekek labdát gurítottak egymásnak. A játék egyszerű szabályokra épült, mégis jól támogatta a figyelem fenntartását, a szemkontaktus kialakulását, valamint az egymásra hangolódást. A labda átgurítása során megfigyelhető volt, hogy a gyerekek egyre magabiztosabban várták a sorukat, és egyre nyugodtabban kezelték a várakozással járó helyzeteket. A tevékenység lehetőséget adott arra, hogy a gyerekek megéljék: a lassítás, a megállás, a kivárás és az egymásra figyelés segíthet a belső feszültség csökkentésében. A labda gurítása közben többször megerősítettem számukra, hogy nyugodtan lehet várni, és nem baj, ha egy pillanatra megállunk.A foglalkozás végén rövid megnyugtató zárást alkalmaztam. A gyerekek leültek a szőnyegre, néhány lassú légzéssel és halk zenével segítettem az ellazulást. Rövid, egyszerű mondatokkal tudatosítottam bennük, hogy amikor játszunk, várunk és figyelünk egymásra, az segít megnyugodni.

Vázlat
Cél:

A megküzdési stratégiák megtapasztalása egyszerű, játékos tevékenységen keresztül

A várakozás, az egymásra figyelés és az érzelmi szabályozás támogatása

A megnyugvás, lecsendesedés elősegítése
Eszközök:

puha labda

szőnyeg

halk, nyugtató zene
Ráhangolódás:

Rövid beszélgetés képekkel, gesztusokkal támogatva:

Mit csinálunk, ha izgulunk?

Mitől tudunk megnyugodni?

Egyszerű pedagógusi megerősítés:

„Most egy nyugodt játék következik.”
Fő tevékenység:

Labdagurító játék

A gyerekek egymással szemben ülnek a szőnyegen

A labdát egymás felé gurítják

Várakozás a labdára

Figyelem a társ mozgására

Pedagógusi irányítás és megerősítés:

„Várunk egy kicsit.”

„Lassan gurítjuk.”

„Figyelünk egymásra.”
Lezárás – megnyugvás:

Leülés a szőnyegre

Halk zenehallgatás

2–3 lassú, közösen vezetett légzés

Képek