Fény az alagút végén

Fény az alagút végén

Az élet sokféle kihívást állít elénk. Ebben a hónapban szerettem volna a mai ember napi küzdelmeit a fókuszba állítani. Két általam készített feladatlappal kezdtük a foglalkozást, a tanulók csoportokban dolgoztak. Először a világhálós problémákat rangsoroltunk. Érdekes módon a tanulók csoportjainak rangsora teljesen eltért az általam állított rangsortól, így gyaníthatók a korosztályos különbségek is. Ők a személyes adatokkal való visszaélés veszélyét és a folyamatos internetes jelenlétet és függőséget, információ túltelítettséget helyezték előre. Engem leinkább az állandó elérhetőség bosszant leginkább és nem kedvelem a tökéletesnek mutatott álvilágot sem, amely mások ragyogónak tűnő életét hasonlítja az én dolgos hétköznapjaimhoz. Minden csoport megfogalmazta az on-line világ valódi kapcsolatok rovására történő térnyerését is, azért senki sem érezte magát magányosnak, vagy izoláltnak.
A második feladatban szintén jól ismert modernkori zavarokat próbáltunk definíciókkal párosítani. A gyerekek egészen jól megtalálták a párokat.
1.A kiközösítés modern formája, amikor valakit kiszorítanak a társadalmi vagy szakmai körökből, mert szerintük bántó vagy vállalhatatlan dolgot tett vagy mondott. cancel culture
2.A kapcsolat váratlan megszakítása valakivel, minden magyarázat nélkül. ghosting
3.A közösségi média által gyakran sugallt üzenet a tökéletesség, idilli élet. Aggodalom, hogy kimaradok valamiből. missing out
4.Olyan szorongás, amikor az egyén a sikereit külső tényezőknek nem saját érdemeinek tulajdonítja. imposztor szindróma
5.Kiégés: túlzott terhelés miatti érzelmi kiégés. Folyamatosan magas szintű elvárásoknak való megfelelés. burn out
6. Túlzott optimizmus: a problémák és negatív érzelmek mellőzése, elfojtása vagy alábecsülése. mérgező pozitivitás
7.Az egyén önértékelése túlzottan függ a külső elvárásoktól. „Sohasem vagyok elég jó.” érzése. megfelelési kényszer
Két alapvető kérdés adódott a fenti problémákkal kapcsolatban: melyikkel találkoztak már személyesen és melyiket érzik a legaggasztóbbnak? A kapcsolat váratlan megszakítása, úgy tűnik elég könnyen megy az on-line térben és hamarabb leszünk irigyei is mások idilli életének, ezért úgy érezzük, nekünk mindez nem adatik meg és kimaradunk a csodából. A mai kamaszok nagy terhelést kapnak a feldolgozandó információkat illetően, ezért fárasztónak érzik a folyamatos kihívásoknak történő megfelelést.

Van bőven mivel megküzdeni az agyonhajszolt életmódban, amely mögött még sorakoznak a hagyományos közösségi, kapcsolati és a korosztályos problémák is. Tavalyról felelevenítettük a két megküzdési módot és egy listáról írtuk a problémákat a képek alá, melyhez milyen megküzdést javasolnánk. Vannak gondok amelyek tárgyalással, cselekvéssel, vagy akár a hiányzó ismeretek pótlásával képesek vagyunk megoldani. Más megküzdési módot igényel egy veszteség, betegség, halál, baleset vagy válás, amelyeknél csak a hozzáállásunkat szabhatjuk az átélt trauma feldolgozásához valamilyen figyelemelterelő módszerrel, támasz keresésével, hittel.
Szintén érdekesnek ígérkezett a bemutatóm, amely a lelki állóképességünkkel foglalkozott. Világos, hogy az élet soha sem lesz maradéktalanul igazságos hozzánk, ezért saját erőforrásainkat felhasználva kell tenni megnyugvásunkért, ugyanis a legtöbb dolog nem fog pozitív irányba változni, ha te nem teszünk érte. Darwin gondolatait osztottam meg: Nem a legokosabb vagy a legerősebb marad életben, hanem az, aki képes a változásokra, a külvilág kihívásaihoz tud alkalmazkodni. A lelki immunitásunkat ezért folyamatosan erősítenünk kell. A legfontosabbakat szedtük képek segítségével össze: megbékélés, elengedés-amire nem tudunk hatással lenni / felelősségvállalás tetteinkért-ami rajtunk áll, passzivitás helyett szembenézni a kihívásokkal-cselekvés/ érzelmeim és reakcióim feletti kontroll és helyes helyzetelemzés/realista optimizmus a nehézségek tudatában/Célok és tervek a megoldásokért/ Támaszkeresés, szociális hálózat építése, a terhek megosztására./ Empátia: mások szempontjainak megértése, mérlegelése egy-egy konfliktusban. / Az életünk sokrétű legyen, ha egy helyen megbillen, még más területeken is találjunk örömöt és megelégedettséget!
Legfontosabb a tartós stressz megoldása, mert megbetegít. Ha pedig már kimerítettük a megküzdési technikákat még mindig marad: a „gurulós bőrönd”! Továbblépni, elvesztegetett energiáinkat új csatornákba irányítani.

Képek