Éves beszámoló

- Csoport neve: gimisek912
- Szegedi Városi Kollégium
- Kategória: Középiskolások
- Téma: Fenntartható boldogság
- (16 megtekintés)
A boldogságóra szakkör immár 5. éve működik kollégiumunkban. Az idei tanévben 12 diák jelentkezett a szakkörre, akik hétről, hétre látogatták a szakköri foglalkozásokat. Nagy örömömre szolgál, hogy a tavaly elballagott szakköröseim szívesen jártak vissza egy egy-egy foglalkozásra. A hagyományos adventi mézeskalácssütés és Luca búza ültetés mellett a következő programokat szerveztük, illetve a következő megmérettetéseken vettünk részt.
– Szeptemberben a Tudásmegosztás sorozat keretében ismertető előadást tartottam kollegáim számára a boldogságóra programról és a szakköröseim tevékenységeiről.
– Októberben egy kecskeméti szakértő kollega hospitált nálam a szakköri foglalkozásomon. Jóleső érzés volt a szakértő kollega pozitív visszajelzése. Október 25-én a Boldogságóra program címátadó ünnepségén vettem rész Budapesten a 4 diáknagykövet lánnyal. A diáknagykövetek színvonalasan mutatták be a főként pedagógus közönségnek az intézményünkben folyó szakköri munkát. Nagyon büszke vagyok rájuk.
– Novemberben szakköröseim segítségével az egész kollégiumra kiterjedő Hála napot szerveztünk. melyen a boldogságóra program szeptemberi hónapjának kiemelt témájára, a hálára hívtuk fel a figyelmet Az esemény célja az volt, hogy a kollégiumi közösség tagjait arra ösztönözzük, hogy tudatosan megéljék és kifejezzék a hálát – mindennapi életükben is. Közös relaxációs gyakorlattal kezdtünk, amely során a diákok ellazulhattak, és ráhangolódhattak a hála gyakorlására. Ezt követően minden résztvevő egy-egy cédulára írta fel, miért érez hálát – ezek a személyes üzenetek egy közös hálafára kerültek fel, amely így a rendezvény végére a hála gondolatainak színes, vizuális szimbólumává vált. A program során a diákok saját kezűleg készítettek hálakuponokat, amelyeket szeretteiknek, barátaiknak adhattak át – így fejezve ki hálájukat mindennapi életük fontos szereplői felé. A jó hangulatról a hálahíd játék gondoskodott, amelyben a résztvevők kivetítő segítségével mutatták be egymásnak olyan élményeiket és emlékeiket, amelyekért hálásak voltak. A játék során sok mosoly és nevetés született, miközben a diákok újra átélhették a számukra fontos pillanatokat. Az esemény zárásaként a boldogságóra szakkörösök saját készítésű süteményekkel kínálták meg társaikat, ezzel is hozzájárulva a közösségi élményhez. Szintén novemberben a Tudomány ünnepén előadást tartottam a Szegedi Akadémiai Bizottság Székházában A boldogságóra programban rejlő lehetőségekről.
– Decemberben meglátogattuk a Ficsergő csoportot a Petresi utcai óvodában, akiket tavaly fogadtunk örökbe. Karácsonyi ajándékként ezúttal is boldogságóra foglalkozást tartottunk nekik, saját sütésű mézeskaláccsal, csomagoló- és színespapírral kedveskedtünk. További együttműködésként az óvodával boldogságóra pedagógus nagykövetként a vezető óvónő és a szülők által gyűjtött játékokat továbbítottam a Máltai Játszótérnek és Játszóháznak. Valamint az ovis gyerekek által rajzolt karácsonyi képeket és az általuk lediktált jókívánságokat továbbítottam a Reménysugár Alapítvány kis betegeinek. Szintén decemberben egy osztályfőnök kolleganő meghívására bemutató foglalkozást tartottam a Deák Ferenc Gimnázium 10.F osztályában a megküzdési stratégiák témakörben. Mind a kolleganő, mind pedig a diákok visszajelzése pozitív volt, így további foglalkozás várható az osztály számára.
– Márciusban és áprilisban a Gábor Dénes Tagintézményben 3 csoportfoglalkozás keretében boldogságórákat tartottam. A téma: Az apró örömök, a célok kitűzése és elérése valamint a társas kapcsolatok volt.
– Március 17-23 között egész héten színes programokkal ünnepeltük a boldogság világnapját. Március 20-án a kollégiumban közösen ünnepeltük meg a világnapot amely az év egyik legvidámabb és legösszetartóbb eseményének bizonyult. Az ünneplésre egész héten lelkesen készültünk. Pozitív üzeneteket helyeztünk el a kollégium épületének több pontján. Ezeket a kis cetliket bárki letéphette és magával vihette, hogy egy-egy biztató gondolat kísérje végig a napját. Az üzenetek apróságnak tűnhettek, de minden alkalommal mosolyt csaltak a diákok és a dolgozók arcára, így fokozva a közösség jókedvét. Az egészséges boldogságforrások közül kiemelt figyelmet szenteltünk a nevetésnek, a kollégium különböző pontjaira plakátokat helyeztünk ki, amelyek 7 pontban foglalták össze a nevetés előnyeit – így ösztönözve mindenkit arra, hogy bátran mosolyogjon és kacagjon. A diáknagykövetek közreműködésével egy vidám képkeretet is készítettünk, amely lehetőséget adott egyéni és csoportos fényképek készítésére. A diákok és a dolgozók egyaránt élvezték a kreatív fotózást. A programok csúcspontjaként – a hét zárásaként – a kollégium udvarán egy flashmobbal leptük meg a közösséget. Markovics Ági, NIA-tanár vezetésével táncoltuk el Jaslyn Edgar „Shine” című dalának koreográfiáját. A tánc nemcsak mozgásra és együttlétre hívott, hanem arra is, hogy mindenki átélje a közös öröm és a felszabadultság élményét. A vidám hangulatban, zenére mozduló diákok és tanárok mosolya és lelkesedése igazi ünneppé varázsolta a boldogság világnapját. Ez az esemény nem csupán a vidámságról és a szórakozásról szólt, hanem arról is, hogy a mindennapok során is fontos figyelmet fordítsunk a lelki jóllétünkre, a nevetésre, az egymásra való odafigyelésre és az apró örömök megbecsülésére.
– Áprilisban a KÖHÉT (Középiskolások Hete) keretében boldogságóra standot állítottunk fel, ahol pozitív idézetekkel, apró örömök listával, a boldogság világnapjára készített fényképkerettel vártuk az érdeklődőket.
– Májusban a Kecskeméti Táncsics Mihály Középiskolai Kollégium nevelőtanárai tettek látogatást nálunk, közös városnézés után rövid élménybeszámoló keretében ismertettem a kollégákkal a kollégiumunkban folyó boldogságóra szakkör munkáját. Szintén májusban szakköri kirándulást tettünk Mártélyra és boldogságóra szakmai napon vettem részt a VörösmartyMihály Általános Iskolában. A hónap végén immár harmadik alkalommal rendeztük meg a mozgásos délutánunkat. Ez a program minden évben lehetőséget teremt arra, hogy közösségünk tagjai együtt mozogjanak, kikapcsolódjanak és a sport örömét közösen élhessék át. Az idei évben azonban az esős időjárás közbeszólt, így a korábban meghirdetett helyszínt – a tágas Mátyás teret – kénytelenek voltunk a kollégium tornatermére cserélni. Ennek ellenére a jókedv és a lelkesedés nem lankadt: tanárok és diákok együtt gyűltek össze, hogy zenei összeállításra táncoljanak, megmozgatva a testüket és frissítve az elméjüket. A program célja nemcsak a mozgás örömének megélése volt, hanem az is, hogy felhívjuk a figyelmet a fizikai aktivitás stresszoldó, lélekemelő és egészséget támogató szerepére. A közös tánc során mindenki egy kicsit kiszakadhatott a mindennapi rohanásból, és megtapasztalhatta, milyen jó érzés együtt mozogni, zenére lazítani és egyszerűen csak jól érezni magát. A mozgás után a résztvevők megpihenhettek egy kis vendéglátás keretében: házi készítésű sós rudakkal és friss, illatos bodzalével kínáltuk meg őket. A program nemcsak testet-lelket felfrissítő esemény volt, hanem egy igazi közösségépítő alkalom, amely megerősítette a diákok és tanárok közötti kapcsolatokat, és új energiákkal töltötte fel a résztvevőket.
– Június 23-26 között 2 diáknagykövetemmel Mátrafüreden Boldogságóra Diáknagykövet Táborban vettünk részt. Hála a gyönyörű természeti környezetnek, az odaadó szervezésnek, a lelkes pedagógusoknak és vidám, érdeklődő diákoknak felejthetetlen élményben volt részünk. Sokat játszottunk, mozogtunk, táncoltunk, Bagdi Bellával beszélgettünk a stresszről, kirándultunk, kipróbálhattuk a fejlesztés alatt álló Mavens of Mindset improvizációs kártyajátékot. Barátságokat kötöttünk, tapasztalatok cseréltük, jövőbeli terveket kovácsoltunk. Hálás köszönet a szuper lehetőségért!