Elődeink lombjából növekszünk…

- Csoport neve: boldog 7. osztaly
- Fazekas József Általános Iskola
- Kategória: Felsősök
- Téma: Társas kapcsolatok
- (52 megtekintés)
Novemberi boldogságóra: Társas kapcsolatok
Elődeink lombjából növekszünk…
A hónap mottójának Arisztotelész gondolatát választottuk: „Az ember társas lény, és csak más emberekkel szövetségben, kapcsolatban élhet teljes életet.”
A hónap témája szorosan kapcsolódik a 8. osztályos irodalom anyagunkhoz: Szerelmek, érzések, emlékek és A család az irodalomban. Alkalmunk nyílott arra, hogy sokat beszélgethessünk arról, hogy életünk során sokféle kapcsolatot alakítunk ki a környezetünkben élő emberekkel. Legfontosabb köteléknek a családunkat neveztük meg: a jelenlegit is és beszélgettünk a leendőről, amelyet a gyerekek alapítanak majd, ha felnőnek.
Dolgozz a „házadon!” feladatot választottuk feldolgozásra a tankönyvből. A feladat értelmezése után önállóan írták a gyerekek be saját házukba azoknak a nevét, akiktől várják és akiknek adják a legnagyobb tiszteletet, akik iránt bizalommal vannak, akiket szeretnek, akik őket szeretik, akiket értenek, ismernek. Jelezték, hogy vannak olyan emberek, akiket több helyre is beírtak, s beszélgettünk arról is, hogy kevés vagy több ember került-e a házba, mitől függ a számuk, szerintük fog-e ez változni, kell-e a számot növelni vagy a kapcsolatok minőségére kell odafigyelni.
Elkészítettük a 21 napos kapcsolatápolási tervet, elemeztük, hogyan, miben tudunk segíteni azoknak, akikkel kapcsolatot alakítunk ki.
Mivel a gyerekek a szülőket nevezték meg a legfontosabb kapcsolatuknak, ezért meghallgattuk Koncz Zsuzsa: Mama kérlek és Zorán: Apám hitte című dalát. Megfigyeltük, milyen érzelmek jellemzik a szövegeket, ezt hogyan erősíti a dallam, az előadásmód, milyen költői eszközöket találunk a dalokban. Beszélgettünk arról, hogy kérdezgették-e az anyukájukat a születésük körülményeiről, hogy naponta megkérdezik-e tőle, hogy milyen napja volt, hogy érzi magát. Összehasonlítottuk, hogy miben hitt Zorán apukája és Zorán, s miben hisznek most a gyerekek: elektromos autók lesznek, megszűnik a környezetszennyezés stb.
Utána elénekeltük a hónap dalát: Jobb veled a világ. „Tégy ma valami jót valakiért!” Megbeszéltük: Mit tehetünk? Milyen lehetőségeink vannak? Kivel tegyük? A legegyszerűbb az, hogy pozitív véleményedet fejezed ki a társadnak, ezért elvégeztük a tankönyv Fejezd ki nagyrabecsülésedet! feladatát! Büszkeséggel töltött el, hogy milyen jól ismerik egymást: lényegre törő, nagyon okos nagyrabecsüléseket találtak ki.
A novemberi hónapra esett látogatásunk Siófokra névadónk sírjához.
„A legtöbb, amit gyerekeinknek adhatunk: gyökerek és szárnyak.” (Goethe)
Tanulóinkkal ellátogattunk iskolánk névadójának sírjához, ahol felidéztük az egykori tanító-igazgató emlékét. Fazekas Józsi bácsi munkássága, odaadó szeretete, a gyermekek iránti elkötelezettsége példaértékű mindannyiunk számára.
Ölelésnapot szerveztünk az iskolában. „Beszéljenek a képek!