Együtt könnyebb – társas kapcsolatok ápolása

- Csoport neve: IstvánKirály3c 2025/26
- Székesfehérvári István Király Általános Iskola
- Kategória: Alsósok
- Téma: Társas kapcsolatok
- (45 megtekintés)
Tevékenység: Erdei festmény készítése
Ábrázolt téma: Fák, erdei környezet
Munkaforma: Páros munka
Tevékenységtípus: Vizuális alkotótevékenység
Indoklás a faábrázolás választására
A fa mint motívum szimbolikusan jól kapcsolódik a társas kapcsolatok témaköréhez.
Gyökerei a biztonságot és az összetartozást,
törzse az erőt és az egymásra támaszkodást,
lombkoronája pedig a kapcsolatok sokszínűségét és fejlődését jelképezi.
A közös faábrázolás lehetőséget adott arra, hogy a gyermekek megtapasztalják: a részek együtt alkotnak egységes, harmonikus egészet – ahogyan a közösség tagjai is.
A faábrázolás alkalmas volt arra, hogy a gyermekek közösen tervezzenek, egyeztessenek és megosszák egymással feladataikat.
A fa minden gyermek számára ismerős és pozitív érzelmeket kiváltó téma. Nyugodt, biztonságot sugárzó jellege segítette a harmonikus együttműködést, és támogatta a nyitott, elfogadó légkör kialakulását a páros munka során.
Célok:
A gyermekek együttműködési készségének fejlesztése
Egymásra figyelés, kommunikáció és kompromisszumkészség erősítése
A közös alkotás örömének megélése
Kreativitás és vizuális kifejezőkészség fejlesztése
Eszközök:
Rajzlap vagy festőpapír, rajztábla
Vízfesték, ecsetek
Víz, törlőkendő
A foglalkozás menete:
A foglalkozás elején rövid beszélgetést kezdeményeztünk az erdőről, a fákról és arról, hogyan tudunk együtt dolgozni egy közös feladaton. Megbeszéltük, hogy a párok tagjai segítik egymást, figyelnek egymás ötleteire, és közösen döntenek az alkotás részleteiről.
A gyermekek párokban dolgoztak, közösen készítettek erdei festményt, amelyen fákat ábrázoltak. A feladat során meg kellett osztaniuk az eszközöket, egyeztetniük kellett a színekről, formákról és arról, ki mit fest a képen. A pedagógus támogató, segítő szerepben volt jelen, szükség esetén irányította a kommunikációt és bátorította az együttműködést.
Fejlesztett területek:
Szociális kompetenciák (együttműködés, empátia, türelem)
Kommunikációs készség
Finommotorika
Kreatív gondolkodás
Értékelés, lezárás:
A foglalkozás végén a párok bemutatták alkotásaikat. Közösen beszélgettünk arról, hogyan érezték magukat a közös munka során, mi volt könnyű, mi jelentett kihívást, és hogyan segítették egymást. A hangsúly a közös élményen és az együttműködésen volt, nem az elkészült produktum minőségén.
