Csalogassuk elő a fű élőlényeit

- Csoport neve: Szitakötők
- Református Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézmény Kiskunhalasi Tagintézménye
- Kategória: Óvodások
- Téma: A boldogságfokozó hála
- (64 megtekintés)
Előzmények: a csoport kialakított napirendjének megfelelően az óvodai mindennapjainkat reggeli beszélgetőkörrel kezdjük meg, ahol reggeli imát követően a napi aktualitások kerülnek megbeszélésre, majd képes napirenddel kerül ismertetésre az adott napirend tevékenységrendszere.
Beszélgetünk a gyerekekkel egyénileg differenciált módon arról, hogy mi a hála, majd egy babzsák segítségével ki-kinek dobva megbeszéljük miért hálás, miért mondhat köszönetet a mai nap, így kerül sor a fogalom tisztázására.
Ezt követően az óvónői zsebből kibújik egy pók, egy fonálgombolyaggal és körbe fonja a szőnyegen ülő gyermekeket, a pók, a hálapók fonala akkor oldódik csupán ha egy gyermek mond valamit amiért hálás.
A gyermekek a reggeli kört követően mosdóba mennek, majd ezt követően hívókép segítségével várom őket a szőnyegen. A mese párna egy plusz segédeszköz a tevékenység kezdeményezéséhez.
A mesepárnán elhelyezett hívókép mindig az adott témát tükrözi. A mese-vers tevékenységek a csoport falra festett mesefája alatt kerülnek megvalósításra.
A szőnyegen való elhelyezkedést követően csengőszóval és mondókával hívogatom a gyermekeket meseországba: „ Meseország, mesevár” című mondóka.
Ezt követően elutazunk a gyermekekkel meseországba.
Ezután óvónői furulyaszót követően óvónői előadással Székely Zoltán Három pillangó című művét hallgatják meg a gyermekek, amelyet bábok segítenek.
A csipp-csepp csepereg című dal közös éneklése után megbeszélésre kerül, hogy miért örültek a pillangók a mesében, amikor kisütött a nap, majd közösen elkészítettük a mi napocskánkat.
A napocska elkészítését követően az eső utáni kutatásra indulunk a csoportban. Elrejtettem százlábút, csigát, pillangót és hernyócskát. Akik elbújtak az eső elől és segítünk nekik újra előbújni
Beszélgetünk a gyermekekkel arról, hogy mit szoktunk érezni akkor amikor valaki segít nekünk és emiatt sikerül valami. Boldogok leszünk.
A gyermekek a tavalyi évben nagyon megszerették a hónap dalait, így meghallgattuk a hónap dalát, majd a fűben élő élőlényekként boldogan táncoltunk rá.
Ezt követően készültek el a boldog százlábúink.
A következő nap kirándulást tettünk a helyi erdőbe, ahol megvizsgáltuk az erdő élőlényeit , a bogarakat és rovarokat amiknek segíthettünk.