Célok kitűzése

„Minél meredekebb az út, annál édesebb a megérkezés.”
Meik Wiking
A személyiségfejlesztés terén bármiről is beszélünk, közvetlenül vagy közvetve mindig kapcsolódunk a célokhoz. A célok akkor kapnak erőt, amikor valamilyen formában megjelenítjük azokat. Ezúttal a legegyszerűbb formáról van szó.
Bryan Tracy szerint négy oka van, amiért a legtöbben nem tűznek ki célokat:
1. nem ébrednek rá a fontosságára
2. nem tudják hogyan kell kitűzni
3. félnek a visszautasítástól
4. félnek a kudarctól
Ezúttal feltételezem azt is, hogy tudod milyenek a megfelelő célok. A számodra megfelelő célok! Vagyis, meghatározott, van minősége és mennyisége, valóságos.
Az nem cél, hogy “boldog akarok lenni” — ez egy állapot. E vágyott állapot kiváltó oka egy célhoz vezető úton való haladás lesz. A cél önmagában nem boldogít, a megvalósítás folyamata tesz azzá.
Boldogságot szerintem helyénvalóbb a sikeresség érzésével helyettesíteni. A siker érzése mindig a célirányos haladásból fakad. Ezért szükséges, hogy legyen precízen megfogalmazott célod az életed minden fontos területén.
Tehát, a vágyott állapot önmagában nem tervezhető, viszont a cél megvalósításához vezető út igen.
A célok kitűzése, a célok elérésének megtervezése, valamint a célok megvalósítása három különböző dolog.
Célkitűzés
A célod legyen reális, de ösztönző. A realitás mindig a saját életed viszonyrendszeréről szól. A célok elérésének feltételeit meg kell teremteni. Hajlandó vagy megfizetni az “árát” minden szükséges módon?
Igaz, hogy bármilyen cél sokkal jobb, mint a céltalanság, de ha már eltökélt vagy, akkor legyél eredményes is. A meghatározásban segít az önismeret. Nem számít, hogy a világ mit akar rád erőszakolni, figyelj befelé. Ahhoz, hogy mély bensőséges kapcsolatba kerülj magaddal, rendszeresen alkalmazd az önbizalom növelés eszközét, a magány gyakorlását.
Tervezésnél legyél következetes! Vedd figyelembe a következőket:
– a múlt tendenciái
– a feltételek megteremtésének hajlandósága
– a motiváltságod szintje
– az aktuális tárgyi és szellemi eszközök
Indulj ki a valóságból és érkezz meg az álmaidba!
A tervezés első lépéseként tekints vissza az elmúlt évre, és nézd meg a felmerült akadályokat. Fontos a korábbi akadályok és kudarcok okainak azonosítása, mert azokból sokat tanulhatsz, és jó döntéseket hozhatsz a folytatáshoz. A múlt sikereinek tudatosítása is fontos, hiszen erőt adnak a továbblépéshez. Minden a javadat szolgálja.
A kudarcok tanítanak, a sikerek motiválnak.
Megvalósítás – Talán ez a legnehezebb része a játéknak. Vagy a legkönnyebb. A célok megvalósításának elszenvedése vagy élvezete feldobja a következő kérdést, amely beárazza a ráfordított figyelmedet, energiádat és idődet: Megéri?
Erre a kérdésre kizárólag te tudsz jó választ adni. Az is lehet, hogy a kérdést csak a végén és múlt időben tudod feltenni. Az esetleges bűntudat elkerülése érdekében feszítsd meg a jövőbelátó képességedet és mielőbb adj magadnak megnyugtató választ. Mélyen megnyugtatót, mert bármilyen célt is szeretnél elérni, a mögöttes törekvés mindig az elégedettségre, vagyis a lelki béke elérésére irányul.
Közelre nézz, de messzire láss!
Jövőkép — a jövőd víziója
A jövőkép és a célkitűzés nem azonos.
A cél megtervezendő, a jövőkép átérzendő.

ooo

Képek