Bosszúvágy vagy elengedés

- Csoport neve: Tehetsegek
- Szegedi Városi Kollégium Janikovszky Éva Tagintézménye
- Kategória: Középiskolások
- Téma: Megbocsátás
- (145 megtekintés)
A megbocsátás témakör az erkölcsi nevelés és az önismeret és a társas kultúra fejlesztése KNOAP feladathoz is sorolható, ha valaki csoportfoglalkozásként tartja meg.
A diákoktól először megérdeklődtem, hogy hogyan állnak a megbocsátáshoz. Két táborra szakadtak, az egyik fele a társaságnak úgy vélte, hogy mindenképp vissza kell adni a bántást, a csoport másik fele inkább a megbocsátás mellett érvelt, különösen arra az esetre, ha szeretjük az illetőt, hiszen akkor továbbra is fenn szeretnénk tartani a kapcsolatot, aminek nem tesz jót a bosszú.
Ezután a megbocsátással kapcsolatos közmondások alapján haladtunk tovább azokat értelmezve. Mindkét tábor kapva kapott azokon a mondásokon, amik az ő álláspontjukat támasztották alá.
Majd arról kérdeztem őket, milyen érzés megbántottnak lenni, milyen gondolatok futnak át az emberen ilyenkor. Csalódottság, harag, fájdalom. „Majd én is így fogok viszonyulni hozzá.” „Sosem bocsátom meg neki.”
Ezután megbeszéltük azt, hogy a zsidó-keresztény kultúrkörben milyen álláspontot képviselnek a megbocsátásról.
Majd kérdések alapján arról mondtak véleményt, hogy egyenlőségjelet vonhatunk-e felejtés, elnézés, mentegetés és a megbocsátás között.
Ezt követte a bocsánat kérésének és adásának nehézségeiről való diskurzus. Majd híres emberek a megbocsátással kapcsolatos szállóigéit értelmeztük.