boldogságosaranyalmák1megküzdés

boldogságosaranyalmák1megküzdés

A foglalkozás elején a „Ki tudja, ez jószerencse vagy balszerencse?” című mese felolvasása közben elmondhatták véleményüket, miért gondolják jónak vagy rossznak az épp akkori eseményt. Némi segítséggel folytatták is a történetet. Ezek után jó tanácsokkal látták el egymást, hogyan segíthetnek magukon „szorult helyzetben.” A megküzdési stratégiákat egész hónapban gyakoroltuk, hiszen a magatartással és önmagunkkal még most is hadilábon állunk néhány tanuló esetében. Ezzel összekapcsolva érdekességeket meséltem nekik a nárciszról, melyeket kiszínezés után a faliújságra is felhelyeztünk. Az ölelésnél most először ahhoz kellett forduljanak, akitől szívesen várnának segítséget, másodszor pedig ahhoz, akinek szívesen nyújtanának segítséget, ha gondjuk támad.
Érdekességek a nárciszról:
– A növény Narkisszoszról, a tragikus sorsú görög ifjúról kapta a nevét. A gyönyörű és meglehetősen öntelt fiú minden lányt visszautasított, többek közt egy Ekhó nevű nimfát is, ami miatt ő a bosszúállás istennőjéhez, Nemesziszhez fordult, aki elátkozta Narkisszoszt. Amikor a fiú belenézett a víz tükrébe, meglátta saját arcképét, és annyira tetszett neki a látvány, hogy szinte szerelmes lett önmagába, képtelen volt elszakadni a víztükörtől, beleesett a folyóba, és megfulladt. Halálának helyén virágok nőttek, amiket a fiúról nárcisznak neveztek el. A görögök ezt a virágot a halál virágának tartották. A mitológiai történetből tehát nem csak az a szimbolika olvasható ki, hogy a nárcisz az önteltség, a végletes önzőség jelképe, hanem a halálé is. Ezért lett például a nárcisz a hospice mozgalom virága és az ott dolgozók ezért öltöznek sárgába.
– Vendégségbe nem illik nárciszt vinni.
– A nárcisz jelentése virágnyelven: „kacér, ábrándos lényed olyan, mint ez a szép virág: büszkén kihúzza magát, hogy azután fájdalmasan hajtsa le fejecskéjét”.
– Lehajtott feje miatt a virágok szolgájának, a tisztelet virágának, is nevezik.
– A Biblia alapján a paradicsom virágának tartották, a keresztény kultúrkörben a Húsvét, a feltámadás szimbólumaként tekintenek rá.

Képek