Boldogító jó cselekedetek

- Csoport neve: Manócskák 3-4.
- Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Óvoda, Általános Iskola, Szakiskola, Készségfejlesztő Iskola,Fejlesztő Nevelést-Oktatást Végző Iskola, Kollégium és Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézmény Sályi Mozgásjavító Tagintézménye
- Kategória: Tanulásban akadályozottak
- Téma: Boldogító jócselekedetek
- (58 megtekintés)
Az óra célja:
– A tanulók megismerjék a jó cselekedetek fogalmát, tartalmát.
– Tapasztalják meg, hogy a segítés és kedvesség örömet okoz másoknak és önmaguknak is.
– Fejlődjön empátiájuk, érzelmi tudatosságuk és szociális viselkedésük.
Fejlesztendő területek:
– Szociális és érzelmi kompetenciák
– Kommunikáció
– Érzelemfelismerés és -kifejezés
– Figyelem, utánzás
Óra menete
1. Ráhangolódás – Hangulatkör
Köszönőkör, szemkontaktus felvétele, érzelmi hangulatkártya választás: „Hogyan érzed most magad?”
Rövid tanári megfogalmazás: „Ma arról beszélgetünk, hogyan lehetünk kedvesek, hogyan okozhatunk másoknak és ezáltal magunknak is örömet és boldogságot.”
2. A jó cselekedet fogalma képekkel
Képkártyák bemutatása (segítek felvenni valamit, megosztom a játékomat, megvigasztalom a szomorú társam stb.) közben egyszerű mondatok közös ismétlése:
„Segítek.”
„Kedves vagyok.”
„Ettől boldog leszek.”
„Szeretem, ha visszamosolyognak rám.”
3. Szerepjáték – Mit tehetünk?
Rövid helyzetek eljátszása bábbal pl.: valaki elesik, valaki szomorú, elveszett a játéka stb.
Hozzájuk kapcsolódó kérdések:
„Mit tennél? Hogyan cselekednél?”
„Mit mondanál?”
Milyen jó cselekedeteket sorolhatunk fel?
pl: Őszinte mosoly vagy kedves szó egy idegennek.
Segítség felajánlása (bevásárlás, útbaigazítás).
Figyelmes meghallgatás – tanács nélkül, csak jelenléttel.
Köszönő vagy bátorító üzenet valakinek, aki sokat jelent.
Apró meglepetés ok nélkül.
Adományozás (idő, ruha, könyv).
Állatok segítése (etetés, örökbefogadás).
Közösségi tér rendbetétele – egy pad, park.
Idősek vagy magányosak felkeresése.
Környezettudatos döntések – szemétszedés, spórolás.
A megbeszélés után helyes cselekedet kiválasztása és közös eljátszása, utánzása.
4. Megerősítő játék – Jó vagy nem jó?
A tanulók mosolygós arcot emelnek fel, ha jó cselekedet, szomorút, ha nem jó cselekedetet mond a pedagógus.
5. Lezárás – Rajz, színezés vagy tánc
Feladat: „Rajzold le, amikor jót teszel!”
Közös megosztás (aki szeretné).
Ha nem szeretnél rajzolni táncolj!
Zene: Bagdi Bella – Jó emberré csak a szívemmel válhatok
Otthoni megerősítés
1. Egy jó cselekedet végrehajtása otthon (pl. segítés, kedves szó), szülői visszajelzéssel.
2. Adventi kuponok szétosztása.
Reflexió:
Az óra jó hangulatban telt. A boldogító jó cselekedetek megbeszélése, felsorolása eljátszása erősítette a gyermekekbe azt a tudatot, hogy karácsony közeledtével figyelmesebbek legyenek a másikkal.
A foglalkozás végén választás alapján volt aki színezett és volt aki táncra perdült.
Az adventi kuponok szétosztása nagy sikert aratott.
