Barátság és együttműködés

- Csoport neve: ujoncok1b
- Monori Kossuth Lajos Általános Iskola
- Kategória: Alsósok
- Téma: Társas kapcsolatok
- (5 megtekintés)
Óravázlat- Társas kapcsolatok (1. osztály)
Időtartam: 45 perc
Téma: Barátság és együttműködés
Cél: – A gyerekek felismerjék a társas kapcsolatok fontosságát.
– Megtapasztalják az együttműködés örömtét.
– Fejlődjön az empátiájuk és pozitív viselkedésük társaikkal szemben.
1. Ráhangolódás (5 perc)
Játék: „Mosoly-kör”
– A gyerekek körben állnak.
– A tanító egy mosollyal köszönti a mellette állót, aki tovább adja a mosolyt.
Cél: Bizalmi hangulat, pozitív légkör megteremtése.
2. Motiváció- Mesés bevezető (5 perc)
Rövid mese: „A két kis madár barátsága”
Beszélgetésindító kérdések:
– Miért voltak jó barátok?
– Hogyan segítették egymást?
– Neked ki a barátod?
3. Új ismeret feldolgozása (10 perc)
A tanító kártyákon különböző szituációkat húzat a gyerekekkel. (segítségnyújtás a társamnak, illedelmes beszélgetés különböző korosztályú emberekkel, együttes játék a társakkal a homokozóban)
A tanító megkérdezi a gyerekeket, hogy kinél melyik „társas kapcsolatot” bemutató kép van, a gyerekeknek pedig fel kell emelniük és meg is kell indokolniuk, hogy miért azt a képet emelték fel.
Cél: A pozitív viselkedésminták tudatosítása
4. Játékos tevékenység- „Barátság nyaklánc készítése (15 perc)
Eszközök: Spárga, kicsi papírlapok, színes ceruza, papírlyukasztó
Feladat: Rajzold le, hogy Neked mi kell a barátsághoz? (Mosoly, ölelés, szeretet, … stb.)
Az elkészült rajzokat kihozzák a gyerekek, kilyukasztja a tanító és a gyerekek felfűzhetik a „karkötőre”, mint egy gyöngyszemet.
Cél: Tudatosítani a gyerekekben a saját pozitív viselkedésüket.
5. Játék- „Segíts a társadnak!” (5 perc)
Menet: A gyerekek az előre megalakított csoportokban (a csoportok a 3. részben kiosztott kártyák alapján alakulnak, azonos kártya egy csoport) kapnak egy- egy borítékot, mely egy puzle-t tartalmaz. A képet közösen kell kirakniuk! (A kép egy nagymamát ábrázol, aki éppen megöleli az unokáját és mosolyognak)
Cél: Az együttműködés megtapasztalása játékos formában.
6. Összegzés, lezárás (5 perc)
Körkérdés:
– Mi volt a legjobb érzés?
– Mit tanultam a barátságról?
Záró gesztus: „Baráti taps”- csendes, kedves taps a társaknak.





