Az optimizmus gyakorlása

IMG_5785.jpeg

A Boldogságóra témája az optimizmus gyakorlása volt. Ennek során a gyermekek játékos, élményszerű tevékenységeken keresztül tanulták meg, hogyan lehet pozitívan gondolkodni, bízni önmagukban és másokban, és észrevenni a jót a hétköznapi eseményekben is. A foglalkozások célja az volt, hogy a gyerekek megtapasztalják: a nehézségek, csalódások is múló dolgok, és sokszor új lehetőségeket hoznak.

A téma feldolgozását mesékkel, közös beszélgetésekkel és játékos gyakorlatokkal alapoztuk meg. A gyermekek lelkesen vettek részt a „Mi lehet a jó ebben?” nevű játékban, ahol váratlan vagy látszólag kellemetlen helyzetekre kellett pozitív választ találniuk. A válaszaik kreatívak, őszinték és derűsek voltak – sokszor egymást is megnevettették. A pozitív gondolkodást segítő megerősítő mondatokat (pl. „Meg tudom csinálni!”, „Majd legközelebb sikerül!”, „A próbálkozás is értékes!”) közösen tanultuk és gyakoroltuk – ezek több gyermeknél már a hétköznapi játékokban is visszaköszöntek.

Különösen élménydús és emlékezetes volt a foglalkozások során, amikor saját készítésű süteményt sütöttünk. A közös készülődés, a tészta keverése, díszítése, majd a sütés és kóstolás folyamata mind erősítette a gyerekekben az önbizalmat, a közösségi élményt és az öröm megélését. A sütés során többen megfogalmazták: „Ez nehéz, de megpróbálom!”, vagy „Még sosem csináltam ilyet, de most igen!” – ezek a mondatok remek példái annak, ahogyan az optimizmus megjelenik a gyakorlatban.

Az őszi napok során kukoricát is morzsoltunk, ami szintén közös, élményteli tevékenység volt. A gyerekek először néhányan nehéznek találták a morzsolást, de kitartóan próbálkoztak, bátorították egymást, és szinte mindenki sikerélménnyel zárta a tevékenységet. A beszélgetések során azt is megfogalmaztuk, hogy milyen jó érzés, amikor valamit sok próbálkozás után végül sikerül megcsinálni.

A gyermekek az élmények hatására egyre nyitottabbá váltak, bátrabban kezdtek bele új dolgokba, és egyre többször mondtak ki pozitív gondolatokat önmagukkal és társaikkal kapcsolatban is. A közösen megalkotott „Örömgondolat-falunkat” színes rajzok és derűs mondatok töltötték meg, amelyre büszkék voltak, és sokszor visszatértek megnézni, beszélgetni róla.

Képek