Apró örömeink megjelenítése

- Csoport neve: alsós kollégisták
- Semmelweis Egyetem Pető András Gyakorló Általános Iskolája, Egységes Konduktív Pedagógiai Módszertani Intézménye és Kollégiuma - Villányi úti Telephely
- Kategória: Alsósok
- Téma: Apró örömök élvezete
- (49 megtekintés)
„A zajos világban könnyedén megfeledkezhetünk azokról a kis dolgokról, amelyek a földi életet olyan különlegessé teszik. Pedig apró csodák történnek minden pillanatban, és ha hajlandó vagy észrevenni őket, boldogabb leszel.” Maybell Eequay
Március hónapban az Apró örömök témakörével foglalkoztunk. Mozgássérült gyermekeinknek különösen fontos, hogy az élet apró örömeinek észrevételére felhívjuk a figyelmüket, kialakítsuk a figyelem, az észrevétel képességét. Mivel naponta fél óra áll rendelkezésünkre megtartani a foglalkozást, általában több napon is foglalkozunk egy-egy témával. Az apró örömökre több, mint egy hetet szenteltem. Első alkalommal megbeszéltük, hogy mely dolgok szereznek nekik örömöt. Ezután rávezettem őket, hogy nem csak nagy és kézzelfogható dolgoknak lehet örülni, hanem kis apróságoknak is pl. a madárcsicsergésnek, napsütésnek vagy szárazság után az esőnek, egy mosolynak is. Majd elolvastam és megbeszéltük A tizenkét hónap című mesét.
Más napon elmentünk a kollégiumunkban örömforrásokat keresni, és lejegyeztük azokat az érzékszervek mellé, és kitettük a szobánk melletti faliújságra.
Legfontosabb projektünk azonban annak az érzékeltetése volt, hogy ha nyitottak vagyunk rá és észrevesszük, az apró örömök összeadódnak a szívünkben/lelkünkben. Ezt apró magvakkal és befőttesüveggel érzékeltettük. Minden gyermek kapott egy befőttesüveget, és felkínáltam sokféle magot. Lencsét, vörös lencsét, rizst, bulgurt, kuszkuszt, lenmagot, rizst, basmati rizst. Mindennap megbeszéltük, hogy kinek mi szerzett örömöt, és mindenki választhatott a magok közül az alapján, hogy az öröméhez melyiket érzi a legközelebb. Akkora marokkal tehetett az üvegbe belőlük, amekkora örömöt szerzett neki az adott dolog. Nagy örömömre hamar megteltek az üvegek, melyek nagyon szép színesek lettek és boldogan vihetik haza, hogy emlékeztethesse őket az átélt kellemes, örömteli percekre. „Emőke néni, máskor is csinálunk ilyet?”