A hála

- Csoport neve: Beszterce 4.b
- Salgótarjáni Általános Iskola Beszterce-lakótelepi Tagiskolája
- Kategória: Alsósok
- Téma: A boldogságfokozó hála
- (973 megtekintés)
1. Boldogságóra óravázlat
Pedagógus neve: Fülöpné Ámit Gabriella Salgótarján, SÁI Beszterce ltp-i Tagiskola
A foglalkozás címe: A boldogságfokozó hála
Ajánlott életkor: 2. osztály
Osztály / Csoport: 2.b
Az óra cél és feladatrendszere: az egymás iránti tisztelet, segítőkészség, együttérzés élményével való gazdagodás a mindennapi gyakorlatokban, az önismeret fejlesztése, a nyitottság, a kíváncsiság, a játék és az öröm jogának biztosítása a társas kapcsolatokban rejlő boldogító erő feldolgozása
Tantárgyi kapcsolatok: Etika, Életvitel és gyakorlati ismeretek, Magyar nyelv és irodalom, Ének-zene
Fő didaktikai feladatok: motiváció, következtetés, absztrakciók, értékelés
Felhasznált források: Bagdi Bella, Prof. Dr. Bagdy Emőke, Dobrova Zita:
Boldogságóra kézikönyv pedagógusoknak és szülőknek 6-10 éveseknek, Budapest 2017,
Bagdi Bella, Dobrova Zita: Boldoságóra munkafüzet 6-10 éveseknek, Budapest 2017
Bagdi Bella: Repülj velem, pozitív énképet és önbizalmat fejlesztő gyerekdalok CD
http://boldogsagora.hu/oktatasi-segedanyag a hónap dala
A foglalkozás időpontja: 2021. szeptember 3. hete
Idő
perc Az óra / foglalkozás menete Módszerek és munkaformák Eszközök
5’
1. Ráhangolódás
A csoport hangulatához igazodva zenehallgatás, szabad mozgás a zenére – ugrabugrálhatnak, táncolhatnak, utánozhatják az állatok mozgását. Tanítói magyarázat
Frontális, egyéni munka
projektor, laptop, CD
5’ A téma bevezetése:
Tavaly többször is beszélgettünk a boldogságról és a háláról. Ki emlékszik arra, hogy mi a hála?
(A hála szívből jövő köszönet. A hála az a köszönet, az az érzés, amit alig tudunk elmondani. Akik hálásak, azok boldogabbak.) Beszélgetés, magyarázat, érvelés
15’ I. A téma feldolgozása:
Most mindenki kap egy piros lapot, amiből szivecskéket vágunk ki és amire írja fel színes ceruzával a nevét. Egy kalapból kihúzzuk a neveket és annak az embernek adjuk a szíveket, akit kihúztunk. Előtte írunk rá hogy miért hálás neki. A rajzokat ráragasztjuk egy a kartonra. Tanítói magyarázat
Frontális, egyéni munka
piros lap, színesceruza
15’ II. A téma feldolgozása:
Mindenki elmondja, hogy mit írt, kinek és miért hálás. Miután elmondta, felragasztjuk a kartonra. egyéni bemutatás karton, ragasztó
5’ Az óra lezárása:
A párnákat tegyétek körbe és üljetek rá!
Meditáció : Kényelmesen ülök. Lehunyom a szemem. Figyelem a légzésemet. Szép lassan mély levegőt veszek, aztán lassan kieresztem az orromon. Arra gondolok, hogy hálás vagyok a családomért, barátaimért, ismerőseimért. S lassan kinyitom a szemem. frontális, egyéni munka székpárna
Reflexió
Az 2. b osztály matematika-informatika-kommunikáció specialitású tanterv szerint tanul egész napos oktatási formában. Az osztályomba járó gyerekek barátságos, kapcsolatteremtésre nyitott gyerekek. Egymás sikerének örülnek és próbálják segíteni a kevésbé jól teljesítő tanulókat. Motiválhatóak. Munkában kitartóak. Figyelmük, koncentrációjuk, beszédük, megfelelő. Már izgatottan vártam a tanévet, hogy kipróbálhassam a tanfolyamon tanultakat. Abban a szerencsés helyzetben vagyok, hogy minden héten tudok 1 foglalkozást tartani, így minden témakört fel tudunk dolgozni.
A boldogságórát relaxációs gyakorlattal kezdtük, ami nagyon tetszett a gyerekeknek.
Ezután megkapták a piros lapokat, amire előzőleg megrajzoltam a szíveket, ezeket kivágtuk. Egy kis lapra felírtuk a neveket, majd egy kalapba dobtuk. Mindenki húzott egy nevet. A szívre felírták, hogy a kihúzott gyereknek miért hálás, majd odaadták egymásnak. Nagyon élvezték a gyerekek. A szíveket ezután kartonra ragasztottuk. Izgalmas volt végig hallgatni a gyerekeket, akik azt mondták el egymásnak, hogy mit az amiért hálásak. Az óra végén elmesélték, hogy milyen jól érezték magukat. Öröm volt nézni, hogy a délután folyamán maguktól kezdtek el hála szíveket gyártani, melyeket aztán át is adtak egymásnak.