A hála

hála1.jpg

Óravázlat 1.
A pedagógus neve: Somogyi Éva
Műveltségi terület: Boldogságóra
Osztály: 4.b ; 5.a, 5.b
Az óra témája: A hála
Az óra cél- és feladatrendszere: a fejlesztendő attitűd, készségek, képességek, a tanítandó ismeretek (fogalmak, szabályok stb.) és az elérendő fejlesztési szint, tudásszint megnevezése: A hála, mint fogalom megismerése; a hálás gondolkodás hatásai; a hála, mint stresszoldó technika;
Az óra didaktikai feladatai: Új ismeret feldolgozó óra, szemléletesség, fokozatosság, érthetőség, motiváció, differenciálás
Tantárgyi kapcsolatok: magyar, biológia, ének-zene, testnevelés
Felhasznált források: Bagdi Bella-Petőné Honvári Jolán: Boldogságóra 10-14 éveseknek (Kézikönyv pedagógusoknak és szülőknek); Bagdi Bella-Petőné Honvári Jolán: Boldogságóra 10-14 éveseknek (Munkafüzet pedagógusoknak és szülőknek)
Dátum: 2016. szeptember
Időkeret/perc Az óra menete Nevelési-oktatási stratégia Megjegyzések
Módszerek Tanulói munkaformák Eszközök

0-3

4-6

7-12

13-15

16-21

22-31

32-40

41-45
Ráhangolódás
Szeretem azokat, akik…

Tarzan játék

Téma kibontása: a gyerekek meséljék el, hogy ma reggel milyen jó dolog történt velük (5)

A hála, mint fogalom, kifejezés megbeszélése. Kinek mit jelent?

Hogyan fejezhetjük ki hálánkat mások felé?
Kézikönyvből a történet felolvasása, megbeszélése, saját tapasztalatok, élmények gyűjtése

A hála kifejezése egymás hátán

Hálafa készítése

Óra értékelése; Bagdi Bella Jól érzem magam c. dalának eléneklése

játék

beszélés, utánzás, szemléltetés

megbeszélés

megbeszélés
elbeszélés
vita

megbeszélés, kibeszélés

játék

játék, megbeszélés

megbeszélés
csoportos

csoportos

csoportos

csoportos

csoportos

egyéni, csoportos

egyéni, csoportos

csoportos
székek körben elhelyezve

székek

székek

székek

kézikönyv

papír, ceruza, biztostű

csomagolópapír, amire előre egy fát rajzolunk, levelek, tollak, ragasztó

CD lejátszó
CD

1. óra / A hála
Reflexió

A gyerekek nagyon várták a Boldogságórát.
A negyedikesekkel, már tavalyi tanévben is dolgoztunk fel témákat, így ők már tudták, hogy milyen jellegűek az órák, de az ötödikesekkel dráma óra keretében csak most kezdtünk el ilyen foglalkozásokat tartani.
A gyerekek nincsenek hozzászokva a kötetlen beszélgetéshez. Hamar megszerették és bátran elmondták véleményüket az adott témáról.
Azt tapasztaltam, hogy tisztában vannak a hála fogalmával, használják is a mindennapi életben. Megleptek az őszinte megnyilatkozásaik. Az óra beszélgetése olyan jól zajlott, hogy egymás gondolatai, a másikban mindig új gondolatokat ébresztettek.
Megértették, hogy milyen előnyűk származik abból, ha hálásan gondolkodunk.
Az óra végén az éneklés nagyon tetszett nekik, mindenki elkérte tőlem a dalt, így a közös, zárt csoportunkban megosztottam. Többen is elmesélték, hogy a családjukkal otthon, többször is elénekelték a Jól érzem magam c. dalt.
A szülőktől szintén kaptam olyan visszajelzést, hogy a gyerekeknek nagyon tetszett a boldogságóra, és várják a folytatást.

Képek