Hallgassátok meg Szeder Reggeli dal című számát!
Itt van az egész nap előtted, még bárki lehetsz – énekli Szeder a dalban.
Tegyük fel, hogy becsönget hozzád egy „álom-melóra-váltó” manó, aki képes elintézni neked, hogy egy napra az legyél, aki lenni szeretnél, olyan foglalkozást űzz, amire vágysz.
Készítsétek el az álom munkátok öltözetének és kiegészítőinek (öv, jelvény, speciális eszköz stb.) a tervrajzát, miközben a dalt hallgatjátok!
Osszátok meg egymással a rajzaitokat az általatok használt online felületen és egymás rajzait kommenteljétek a következő két kérdésre megfelelve:
- Mi az, amivel a te munkád és munkaruhád hozzájárul a világ jobbá tételéhez?
- Hogyan és kiknek segít jobbá válni?
Mit tesz az ember a negatív esemény vagy helyzet okozta fájdalma, feszültsége vagy szenvedése enyhítése érdekében? A döntő nem az, hogy mi történik, hanem hogy hogyan reagálunk rá.
Mi a megküzdés?
Megküzdés alatt a személy azon tudatos erőfeszítéseit értjük, amelyek arra irányulnak, hogy legyőzze a rá ható külső vagy belső fenyegetéseket – mondja dr. Valló Ágnes pszichológus.
A megküzdés nemcsak a súlyos traumákra adott reakciónk szempontjából fontos, hanem az élet átlagos és mindennapi kihívásaira is alkalmazhatjuk őket. Emiatt a megküzdés olyan alapvető boldogságfokozó stratégia, amelyben benne rejlik a boldogabbá válás lehetősége: amiként viselkedünk, és ahogyan gondolkodunk, az nagymértékben összefügg azzal, hogy végül mennyire leszünk boldogok, függetlenül attól, hogy mi bánt bennünket, hogy milyen feszültségeket, sérelmeket és megpróbáltatásokat élünk át.
Margitics Ferenc és Pauwlik Zsuzsa Megküzdési stratégiák preferenciájának összefüggése az észlelt szülői nevelői hatásokkal című tanulmányukban azt írják, hogy a megküzdési (coping) stratégiák azt mutatják meg, hogyan tud a személy a nehéz, stresszkeltő élethelyzetekkel megbirkózni.
Pikó Bettina (1997) szerint a megküzdés egy olyan folyamat, amely során a személy kognitív és magatartási erőfeszítéseket tesz a stressz forrását jelentő konfliktus megoldására.
Ilyen erőfeszítések lehetnek Sonja Lyubomirsky szerint:
- Minden erőmmel igyekszem tenni valamit a megoldás érdekében.
- Megteszem, amit kell; lépésenként haladok.
- Megpróbálok kitalálni egy stratégiát arra, hogy mit lehetne tenni.
- Cselekvési tervet készítek.
- Félreteszem a többi dolgomat, hogy ezzel tudjak foglalkozni.
- Igyekszem valakitől tanácsot kapni arra nézve, hogy mit tegyek.
- Beszélek valakivel, aki tenni tud valamit a helyzet megoldása érdekében.
A Boldogságóra programunk hatodik hónapja során abban szeretnének segíteni a gyerekeknek, hogy legyenek megküzdési módszerek a tarsolyukban, hogy uralni tudják ezeket a helyzeteket, és egyre tudatosabban, egyre ügyesebben tudjanak átmenni a nehéz időszakokon.