10. boldogságóra az 1. osztályban
- Csoport neve: 1Marika
- Fülöpi Általános Iskola
- Kategória: Alsósok
- Téma: Fenntartható boldogság
- (206 megtekintés)
Utolsó boldogságóra az 1. osztályban
E tanév utolsó boldogságóráján azon gondolkodtunk együtt az elsősökkel, hogy mi szükséges ahhoz, hogy ne csak rövid ideig váljunk boldoggá, hanem hosszan tartóan képesek legyünk fenntartani a boldogságszintünket. A pszichológusok szerint a boldogsághoz hozzájárul, ha gyakran élünk át pozitív érzelmeket. A gyermekeknek úgy magyaráztam, hogy a pozitív érzelmek azok, amelyek átélésekor jó érzés van bennünk, pl.: örülünk, lelkesedünk, elégedettek vagyunk, nyugalom van bennünk…. Minden nap szükségünk van pozitív érzelmekre! Minden célunkat könnyebb elérnünk, ha vannak segítőink, támogatóink, mint például a barátaink, a szüleink, a testvérünk…Ha szeretnénk jobbá válni, új, jó szokásokat kialakítani, az átalakuláshoz a szakemberek szerint 21 napra van szükségünk.
Az órát Bagdi Emőke professzor asszony gyermekeknek szánt meditációjával kezdtük. Ezek után összefoglaltuk a boldogságórák 10 témáját, mindegyikre példákat gyűjtöttünk a saját életünkből. Sőt, pontozták is magukat a gyerekek attól függően, hogy az adott állítást mennyire tartották magukra vonatkozóan igaznak.
Pl.: 1. állátás: „Sokszor olyan hálás vagyok!” A diákok a saját kis életükből ilyen példákat mondtak: „Hálás vagyok az anyukámnak, mert mindent megvesz nekem, ……. a tanár néninek, mert megtanított olvasni, …. a barátomnak, mert sosem hagyott cserben…”
2. állítás: „Bizakodva nézek a jövőbe!” Kérdésemre, hogy miért várják a jövőt, miért bíznak a jövőben, hogy az jó lesz, a következőket felelték a kicsik: „… mert majd találkozom a meghalt mamámmal, meg papámmal,….mert nekem sok gyerekem lesz, mert azt szeretném,…mert bízok benne, hogy nekem lesz egy emeletes házam,….mert jó lesz majd a munkám,… mert én gazdag leszek…. Ez utolsó gondolathoz az egyik kislány hozzászólt: „Ha te gazdag akarsz lenni, akkor neked nagyon sokat kell járni a munkahelyedre és ott jól kell dolgoznod!”
3. állítás: „Szeretek másokkal lenni!” Mikor tudakoltam, hogy miért jó másokkal lenni, ilyen válaszok születtek: „… mert nem vagyunk magányosak,…. mert megnevettetnek a barátaim,….mert jól érezzük együtt magunkat a pizsamapartin…
A 4. állításról, mely a „Szívesen segítek!” volt, sokan elmesélték, hogy mit segítenek otthon és kinek segítenek az iskolában. Az 5. állítással kapcsolatban, mely szerint: „ Ha valamit eltervezek, meg is csinálom!” – megoszlottak a tapasztalatok. Voltak, akik pozitív tapasztalataikról számoltak be, mások pedig a kudarcaikról.
A 6. állítás kapcsán, mely a „Meg tudok küzdeni a problémáimmal!” – volt, saját kis életük gondjai merültek fel. Kérdésemre, hogy mit tudsz tenni, ha csúfolnak, a következő válaszok születtek:…. elfutok,…. nem figyelek rá,…. meg kell beszélni a dolgot azzal, aki csúfol, majd ha kibékültünk, akkor kezet fogunk…
A 7. állítás: „Sok örömöt találok a hétköznapokban!”. Megkérdeztem a kicsiktől, hogy ma reggel milyen apró öröm ért? Ilyen válaszok születtek: … anya megengedte, hogy ezt a pulcsit vegyem fel,….láttam Erika nénit,….a tesóm barátnője megcsinálta nekem szépre a hajamat,….találkoztam a barátommal. A 8. állítás a haragról, a 9. pedig a sportról szólt.
A 10. állítás a következő volt: „Hiszem, hogy boldog lehetek!” Feltettem a kérdést az elsősöknek: „Mit gondoltok, mitől lesztek boldogok, ha felnőttek lesztek?” Ilyeneket feleltek a gyerekek:….én hiszem, hogy majd szerelmes leszek,…..attól, hogy dolgozni fogok és tudok segíteni anyáéknak, amikor már öregek lesznek,….attól, hogy lesz nekem sok gyerekem,….attól leszek boldog, hogy lehet megesküdni,…én boldog leszek, négy gyereket fogok majd szülni….
Ez a feladat megmozgatta minden gyermek fantáziáját. Igazán aktívak voltak! Élmény volt számomra is a beszélgetés! Az óra végéig még megoldottunk közösen egy feladatot: az ábécé majdnem összes betűjéhez kellett pozitív fogalmat társítani. Hihetetlen szavakat mondtak!!! Pl.: cs betűhöz: csillagom, gy betűhöz: gyermekem (Nem gyermek, hanem: gyermekem!!!) i betűhöz: Isten, l betűhöz: legjobb, s betűhöz: simogat, ú betűhöz: új barát…
Szerettem a boldogságórákat! Élmény volt az elsősökkel együtt gondolkodni komoly dolgokról. Jövőre is folytatni szeretném!