„Egy fa, amit a jó cselekedetek táplálnak”

„Egy fa, amit a jó cselekedetek táplálnak”

A foglalkozás célja, hogy a gyermekek felismerjék: mindenki képes jót tenni másokkal, és ezek az apró figyelmességek boldoggá tehetnek minket is. A középpontban a jó cselekedetek állnak – olyan hétköznapi tettek, amelyek örömet okoznak másoknak, és amelyekre a gyermekek már saját életükben is képesek.

A beszélgetés során közösen gyűjtöttünk ötleteket: Mi számít jó cselekedetnek? A gyerekek maguktól is említettek példákat, mint „segítettem felvenni a kabátját”, „adtam játékot másnak”, vagy „megöleltem anyát, amikor szomorú volt”. Ezután egy mesét hallgattunk meg a jószívű kisnyusziról, aki segített az erdő lakóinak – a történet segített érzékeltetni, hogy a jóság nem pénz, hanem figyelem kérdése.

A foglalkozás kreatív része a „Jó cselekedet fája” volt. Készítettünk egy nagy fát (rajz vagy kartonpapír), amelyre minden gyermek egy-egy levelet ragaszthatott fel. Ők vágták ki a saját levelüket. A levelekre rárajzolták vagy – a felnőtt segítségével – ráírtuk a legutóbbi jó tettüket. A gyerekek örömmel mesélték el, miért tették, amit tettek, és milyen érzés volt segíteni másoknak.

Tapasztalataim szerint a gyerekek büszkék voltak saját jó cselekedeteikre, és inspirálták egymást is. Többen mondták: „Holnap is csinálok valamit, hogy legyen új levelem a fán!” A foglalkozás hozzájárult az empátia, a segítőkészség és az érzelmi tudatosság fejlődéséhez, és erősítette a pozitív viselkedési mintákat a csoportban.

Képek