A megbocsátás virága

kislany.jpg

Ebben a hónapban a megbocsátás témáját járjuk körbe. A csoport mindennapjaiban fontos szerepe volt és van ennek a témának. A közösség működésében előfordulnak konfliktusok, a közös játéktevékenység során adódnak nézeteltérések, szükség van a kompromisszumkészségre. Mivel a gyermekeink ennek elsajátításában különböző szinten állnak, előfordul veszekedés és hangos szóváltás. A szerzett sérelmeket igyekszünk megbeszélni, feloldani, a játszótársakat kibékíteni egymással. Ebben lett hasznos segítőnk a „Ho’oponopono” interaktív játék, melyet eljátszottam velük. A négy varázsszó („sajnálom”, „bocsáss meg”, ”köszönöm”, ”szeretlek”) segítségével minden hibánk kijavítható, mindig van esély az újrakezdésre. Beszélgetéseink során arra fókuszáltam, hogy kiderüljön, hogy a gyerekek kitől szeretnének bocsánatot kérni és kinek szeretnének megbocsátani. Ez általában rövid beszélgetés után kiderültek. Kértem a gyerekeket, hogy próbáljak megfogalmazni azt, hogy ők kit bántottak meg és hogyan. Beszélgettünk a helyzetekről és próbáltunk más megoldásokat keresni „ Hogyan csinálnád másképpen? Mit éreztél akkor?”
Foglalkozást kezdő relaxáció: „Kitárom a világom, mint egy virág kinyílok… kitárom a világom”
A témához ajánlott bábjáték is segített a megértésben, amelyre a megszokott csengettyűvel hívtam mesére a gyerekeket Bezzeg Andrea: Tündéri bocsánat.
Beszélgettünk a mese történéseiről: „Ha nektek lenne egy varázs pálcád, mint a tündéreknek mit tennél vele?”
„Van valaki, akitől bocsánatot szeretnél kérni? Rajzolj neki egy szívecskét, színezt ki és ad oda neki.”
A megbocsátás üzenete a tavaszban
A tavasz megújuló természete is arra emlékeztet bennünket, hogy a kapcsolatok is folyamatos gondoskodást igényelnek – épp úgy, mint a virágok. Ahogyan a növények is akkor fejlődnek szépen, ha szeretettel ápoljuk őket, úgy a barátságokat is óvnunk, ápolnunk kell figyelemmel, törődéssel és megértéssel.
Az állatok példája is tanulságos számunkra: ők nem tartanak haragot egymás iránt. Természetesen, békességben tudnak egymás mellett élni, nincs bennük rosszindulat vagy sértődés – csak az együttélés egyszerű öröme.
A tavasz az újjászületés évszaka, amikor lehetőségünk van tiszta szívvel újrakezdeni. A húsvéti szokásokban is megjelenik a kapcsolatok ápolásának fontossága – például a „komatál” hagyománya, amely a barátság, a jó kapcsolatok és az egymás iránti jóindulat szimbóluma.
A megbocsátás kulcs ahhoz, hogy harag nélkül, belső békével, kiegyensúlyozottan tudjunk élni – hiszen ahol szeretet, megértés és elengedés van, ott a boldogság is könnyebben otthonra talál.
Meséhez 57. o. illusztrációkat színezhettek a gyerekek.
Színezés közben mindenki elmondhatta, hogy szerinte miért fontos a megbocsájtás. Megbocsátásnapot is tartottunk. Ezen a napon minden szívből jövő bocsánatkérést megbocsájtással fogadunk. A kibékülést megpecsételtük egy mosollyal és egy kézfogással.
Játékaink: Lógó orrúak városa, örömölelés

Képek