konfliktusok

konfliktusok

Megoldási stratégiák

Február hónapban a megoldási stratégiákkal kezdtünk el foglalkozni. Az osztályomban elég gyakoriak a kisebb-nagyobb konfliktushelyzetek, ami életkorukból adódóan természetesnek mondható, hiszen igencsak a kiskamasz korszakukat élik. Most alakul ki a fiúk és a lányok összetartó, de a másik nemtől elhatárolódó zárt világa, ugyanakkor elkezdődnek a klikkesedések, a lányok közti „cicaharcok”, a fiúk közti „erőfitogtatások”. Mivel szeretem a való életből, valós helyzetekben kamatoztatni azt a tudást, amit ezeken az órákon megismerünk, ezért a megoldási stratégiákat ezekre a konfliktushelyzetekre szűkítettük.
Első körben arra jutottunk, hogy jó, ha beszélhetünk ezekről, ha megfigyelhetjük, sőt meg is kérdezhetünk olyan tekintélyszemélyeket, akikben bízunk, hogy ők hogyan kezelik a konfliktusaikat. Ezért bátorítottam őket, kérdezzenek. Természetesen én voltam az első, akinek összeírtak sok-sok kérdést. 😊
Majd azok, akik szerettek volna, kisvideót is készíthettek. Párat kielemeztünk, köztük azt is, amit itt megosztok. Számomra ez a kisvideó nagyon meghatározó volt, mert az a szülői nyíltság, ami megmutatkozott benne, nagyon őszinte, emberi volt, ugyanakkor nagyon tanulságos és érthető is a gyerekeimnek. Természetesen ehhez kellett az, hogy közösen megnéztük a készített videót, meg-megállítottuk, megbeszéltük, mi mindent tanulhatunk tapasztaltabbaktól.

Mindenki közben leírta saját magának, mi a leghasznosabb, mi segíthet neki egy esetleges konfliktushelyzetben. Nagyon jó összegzések születtek, mindenkinek más, igen hasznos észrevételek, pl.:
-nincs konfliktusmentes élet
– nem kell egyedül mindig mindent megoldani, merjünk segítséget kérni
– legfontosabb a megfelelő kommunikáció, hogy egyáltalán merjük elmondani, mi bánt, de én-közlésekkel, ne a másikat hibáztatva
– lehet időt kérni, hogy megelőzzük a veszekedést
– amit lehet humorral kezeljünk, nem kell mindent véresen komolyan venni
-van az a helyzet, mikor ki kell állnunk magunkért
-sokszor az segít, ha empatikusak vagyunk: Vajon miért viselkedik így? Mi baja lehet? Tudok benne segíteni?
– önismeret kell ahhoz, hogy megtaláljuk a nekünk leginkább hatékony megoldási stratégiát
Majd szóba jött a düh kérdése is, és újra felelevenítettük, mit tehetünk, ha dühösek leszünk, milyen „villámstratégiákat” alkalmazhatunk, akár konfliktusmegelőzésre is.
Ez a témakör szerintem az egyik leghasznosabb és a legszükségesebb része a boldogságóráknak.
Csak remélni tudom, hogy minden gyermeknek van lehetősége erről hallani, beszélgetni, mert ez az egyik alapköve a kooperációnak, rugalmasságnak, ami a mai világban a boldogulásunkhoz elengedhetetlen.

ooo

Képek