Hála gyakorlása beszámoló 2024-2025

- Csoport neve: Baglyocska csoport 2024
- Móricz Zsigmond Téri Óvoda
- Kategória: Óvodások
- Téma: A boldogságfokozó hála
- (106 megtekintés)
A kiscsoportos, 3 évesekkel nagyon nehéz megismertetni, átéreztetni a hála fogalmát. Leginkább azzal tudtam érzékeltetni, hogy amikor egy hosszú nap után már nagyon hiányzik anya, és éppen arra gondolsz, hogy mikor jön már érted, Ő pedig megjelenik az ajtóban, az az érzés! Hálás vagy neki, hogy érted jött. Tudatosan nem szerettem volna anyagi dolgokkal – ajándékokkal példálózni.
A kézikönyvből két olyan relaxációs gyakorlatot választottam, mely a tematikánkhoz kapcsolható – az almát szedj… és a napraforgó – melyeket nagyon élveztek a gyerekek. Ezek a relaxációs gyakorlatok mindig beválnak, hiszen jól átmozgatják a gyerekeket, jobban tudják a figyelmüket koncentrálni.
Ezután a szelek szárnyán, egy falevélen elrepültünk Meseországba, ahol Boldog Dóra mesélt.
Erre az alkalomra a mese hossza és tartalma miatt a „Maci bajba kerül” című mesét báboztam el a gyerekeknek, úgy ítéltem meg, hogy ezzel a mesével tudom legjobban érzékeltetni a hála fogalmát. A mese jól átadta a mondanivalóját, amit a gyerekek meg is fogalmaztak, szavakba öntöttek, nem csak az általam használt kifejezéseket hallottam vissza. Hogy közelebb érezzék magukhoz a hála fogalmát minden kisgyermek számára lehetőséget kínáltam arra, hogy velem bábozzon! Nagyon aranyos helyzetek alakultak, mindenki szeretett volna bábozni, de inkább maga a báb tartása volt érdekes számukra, így én lettem a mesemondó, ők a szereplők.
A mese után visszautaztunk a mi óvodánkba, ahol nagyon fújt a szél, az összes falevelet a szoba elé hordta. Mi is elkészítettük a saját hála leveleinket, melyeket átadtak a gyerekek azoknak a társaiknak, akiknek valamiért hálásak. A hála fogalmát még nem minden kisgyermek értette meg, ezt leszűrhettem a gyermekek által elmondottakból, amikor megfogalmazták, hogy miért hálásak egymásnak. Aki értette a fogalmat, az leginkább az két esetet fogalmazott meg: megvigasztalta a társa, vagy odaadta neki a vágyott játékot.
A Hála fát és a leveleket is saját munkánk fémjelzi. Szivacs nyomatos technikával rajzlapok színeztünk barnára fa törzsének, és különböző őszi színeket használva egy lapot több színnel nyomatoltunk. Ezeket levél formára vágtuk, ez volt a hála szimbóluma a csoportunkban, ezt adták át a gyerekek egymásnak hála levélként.
Mindezek után elkészítettem a csoport hála fáját, melyet az alkotásokat felhasználva állítottam össze a faliújságon.