Hála mindenért!

- Csoport neve: Kekmadarovi
- Körösmenti Óvoda Mezőpeterdi Tagóvodája
- Kategória: Óvodások
- Téma: A boldogságfokozó hála
- (112 megtekintés)
Előzmények:
Kis óvodásainkat reggelente egy karját kitáró mosolygós napocska várja egy táblával” Már vártalak” felirattal. A felirat alatt minden gyermek jele látható. Hogy könnyebb legyen az új kicsikéknek az elválás anyától, a csoportszoba előtt egy mágneses tábla várja Őket,a táblán egy szív, felirattal”Én már itt vagyok!”, melyre a gyerekek örömmel teszik fel a jelüket.Abban a pillanatban már én várom őket egyenként az ajtónál a következő mondókával: ” Jó reggelt, jó reggelt, nyújtsd felém a kis kezed .Köszöntsük a szép napot, adj egy pacsit jó nagyot! És egy nagy ölelést!Tízórai után beszélgetőkör keretében köszöntjük a szép, új napot ” Pál, Kata, Péter jó reggelt.. kezdetű dallal, majd mindenki odafordul a szomszédjához és a fent említett mondókával( Jó reggelt, jó reggelt…) köszöntik egymást, pacsiznak és összeölelkeznek, majd megbeszéljük,hogy van e hiányzó, ki mit tud róla,miért nem jött, várjuk vissza Őket. Úgy gondolom, hogy ezek a mindennapi kedves rituálék hozzájárulnak ahhoz,hogy a reggelek zökkenőmentesen induljanak és mind jobban átérezzék az egymáshoz tartozás örömét.
Boldogságóra
A boldogságórák legfőbb helyszíne óvodánk sószobája,amely alkalmas a meghitt, nyugodt beszélgetésekhez, Bagdi Bella dalainak hallgatásához,relaxáláshoz, meditációs mesék hallgatásához,bevezető játékok játszásához.
A hála gyakorlása
1.A foglalkozás első részében bevezető játékot játszottunk: Séta, összetalálkozás, kézfogás,bemutatkozás, Szia én…(jelüket mondják) vagyok. Te ki vagy? Örülök,hogy látlak! Újra séta: Szia én…vagyok és vidám vagyok: Te,hogy érzed magad?
2. A boldogság szó jelentését a közösen készített rajzos puzzle nézegetésével beszéltük meg.Mi a boldogság? Ki mikor boldog? stb.Ügyesen megfogalmazták a saját rajzaik alapján,hogy Ők mikor éreznek boldogságot a kis szívükben.
3.A hálafa történetének elmesélése után beszélgettünk a mese mondanivalójáról,arról, hogy mit jelent a hála kifejezés. Ki mikor érzett már hálát? Hogyan tudjuk kifejezni a hálánkat? Segítségül a Boldogságóra munkafüzet 3. 4. oldalán található feladatlapokat használtuk, és néhány saját példán keresztül is érzékeltettem a gyerekekkel a hála jelentését.
3.”Az én szívem körbejár”
Hálás vagy-e a csoportban valakinek valamiért?
Egy nagy plüss szívet körbevisz egy gyerek a körben ülő gyerekek előtt a következő mondókát mondva: Az én szívem körbejár, valakire rátalál. Itt megáll, ott megáll, XY téged ( a kiválasztott gyerek nevét mondja) megtalál. A kiválasztott gyereknek átadja a szívet és elmondja, hogy miért hálás neki. Minden gyermek sorra kerül.
4.Hálakavics festése
Sok-sok kavics közül minden gyermek választott magának egy kavicsot, melyet akryl festékkel tettek egyedivé, különlegessé.
Megbeszéltük,hogy miért hívják hálakavicsnak.
Minden este lefekvéskor a kis kezükbe veszik a kavicsot és elmondják apának, anyának,hogy aznap miért tudnak hálát adni. Kölcsön adhatják szüleiknek is és Ők is elmondhatják az aznapi hálájukat.
Megfestettük a csoport hálakövét is melyet minden héten egyszer körbeadunk,hogy mindenki elmondhassa, kifejezhesse háláját.
5.Meghallgattuk Bagdi Bella „Hálás vagyok ezért a napért” dalát.
„Sétálás közben akivel összetalálkozol öleld meg! Sétálj tovább és öleld meg a következő gyereket….”
A gyerekek boldogan vitték haza a hálakövet.