Megküzdés a szörnyekkel

- Csoport neve: Boldogzumik
- Andornaktályai Mesevár Óvoda
- Kategória: Óvodások
- Téma: Megküzdési stratégiák
- (116 megtekintés)
A foglalkozást a dühös oroszlán feszültségoldó játékkal kezdtük. A gyerekek hason fekve pihentek, majd felédredve az egerek cincogására egy mély levegőt vettek és hangos oroszlánüvöltéssel kiadták az összes bennük rejlő feszültséget. Ez az új játék nagyon tetszett nekik, többször is meg kellett ismételni.
A témához ezúttal is a 3 kis szörnyikénket hívtam segítségül, a szomorúságot, a haragot és a félelmet.
Az Aranykulcs c. mesét -hosszabb terjedelme miatt – már előző nap altatáskor elmeséltem a csoportomnak, ez alkalommal csak felidéztük a mese történetét, Róza királylány küzdelmeit. A gyerekek nagyon jól be tudták azonosítani milyen érzelmeket élhetett át a királylány kalandjai során, mikor érezhetett félelmet, haragot, szomorúságot.
Ezt követően mindenki megkapta a saját szörnyikéit, melyet kiszínezhettek. Közben alkalmunk nyílt beszélgetni arról is, ki mikor érzett ilyet, mi az, ami félelmet, haragot, szomorúságot váltott ki belőle és hogyan tudunk ezektől a rossz érzésektől megszabadulni, hogyan tudjuk leküzdeni őket. Ehhez egy színes plakátot is hoztam nekik, melyen különböző megküzdési technikák szerepeltek rajzos formában.
Van néhány gyermek a csoportomban, akik nagyon szeretnek szerepelni. Őket hívtam segítségül, hogy játsszanak el néhány szituációt… (anyuka oltásra viszi kislányát, a barátok összevesznek egy játékon, a kislány elveszti a kedvenc alvókájukat…). A többiek élvezettel figyelték az „előadást”, majd a történetek végén mindenki felemelhette azt a szörnyikét, amelyikről azt gondolta, hogy a történet szereplői átélhettek. Nagyon ügyesen tudatosították a különböző érzelmeket. Ezt követően mindig megbeszéltük, hogyan lehetett volna esetleg másképpen megoldani a szituációt, hogyan tudtunk volna segíteni nekik a megküzdésben.
A foglalkozás lezárásaként egy kooperatív mozgásos játékot terveztem. Különböző érzelmeket ábrázoló szörnyikék képrészleteit lefordítva szétszórtam a teremben. Zenére szabadon futkározhattak. Amikor megállt a zene, fel kellett venniük egy képet, és meg kellett keresniük párjukat, akivel összeillesztve a képüket megkapták a szörnyikét.