Társas kapcsolataink

tarsas-kapcs-2022-2.jpg

“A boldogsággal foglalkozó szakirodalom egyik legfontosabb felfedezése, hogy a boldog embereknek jobbak a társas kapcsolataik, mint a kevésbé boldog társaiknak.” (Sonja Lyubomirsky)
Téma: Társas kapcsolatok ápolása
Osztály: Negyedik osztály
Tanító: Urban Klára
Relaxációs gyakorlattal kezdjük az órát: “Kitárom a világom, mint egy virág kinyílok…kitárom a világom”.
Éneklés: ,,Ha boldog vagy, mutasd meg mindenkinek”, Bagdi Bella
Beszélgetés: A barátságról beszélgetünk. A gyermekek elmondják, hogy miért fontos számukra az egyik hozzájuk közelálló barát, rokon. Elmondják, hogy hogyan járulnak hozzá boldogságukhoz a jól működő társas kapcsolatok.
Mese: Mese a barátságról – Görög történet – (Ismeretlen szerző)
Szókratész egy napon egy ismerősével futott össze az utcán, aki a barátjáról akarta neki mesélni.
Szókratész nem engedte meg, hogy a barátját mindenféle szóbeszéddel illessék. Arra kérte az ismerősét, hogy mielőtt bármit mondana, feleljen három kérdésre (tripla szűrés).
Az első szűrő: az Igazság. Teljesen megbizonyosodtál arról, hogy amit mondani akarsz igaz?
A második szűrő a Jóság szűrője. Az, amit mondani akarsz a barátomról, valami jó dolog?
A harmadik szűrő: a Hasznosság. Amit mondani akarsz a barátomról, az hasznos lesz nekem?
Tanulság: Szókrátész szavai így hangzanak :” .. ha mondani akarsz nekem valamit, ami nem igaz, nem jó és nem is hasznos, miért mondanád el egyáltalán?”
Közmondások: Barátot szerencse hoz, szükség próbál.
Úgy légy másnak a barátja, hogy magad ellenségr ne légy!
Egyéni munka: A kör közepén
Az ember társas lény. Átgondoljuk, hogy a minket körülvevő emberek mennyire vannak közelebbi, mennyire vannak távolabbi viszonyban velünk. Fontos tudni, kivel, mennyire bensőséges a viszonyunk, kivel milyen dolgainkat oszthatjuk meg, kihez milyen jellegű problémával fordulhatunk.
A kör közepébe a gyermekek saját nevüket írják. Majd a többi körökbe a feltett kérdések alapján nevezik meg a személyeket.
Kérdések: Ki mellett ülnél legszívesebben az osztályban?
Kikre számíthatsz, ha beteg vagy?
Kivel mennél el délután sétálni?
Kiket hívnál meg a születésnapodra?
Kikkel játszanál a hét végén?
Otthoni munka – szülőkkel – a családfaábra elkészítése a szülők meséljenek családi történeteket a nagyszülőkről, dédszülőkről. A következő órán bemutatták az elkészült munkákat.
Az óra lezárása: a tanulók egy – egy szót írtak a lapjukra, olyan a szavakat, melyekkel örömet szerezhetnek társaiknak (Pl.: ölelés, szeretet, megértés, kedvesség, gondoskodás, figyelmesség, udvariasság, stb.,).
Az ember közösségi lény, igazán mások társaságában tud kiteljesedni. A boldogság belülről fakad, mégis fontos, hogy meg tudjuk osztani másokkal ezt az érzést. Ilyenkor energiacsere zajlik két ember között, kedvező esetben mindkét fél ad és kap is egyszerre. Ez a folyamat a kiegyensúlyozott emberi kapcsolatok alapja, ami nagyon erős lelki támogatást tud biztosítani.
“A boldogság megléte ugyanakkor már siker, hiszen, ha boldog vagy, akkor azt éled, amiért születtél. Ennél nagyobb siker pedig nem is létezhet, mert az utadon vagy.”
Búcsúzáskor a gyermekek megölelték társaikat!
Urban Klára, tanítónő

Képek