Optimizmus, azaz reménykedő realizmus

Optimizmus, azaz reménykedő realizmus

Téma: Az optimizmus gyakorlása
Foglalkozás címe: Optimizmus, azaz reménykedő realizmus
Helyszín: M. 19., 316-os tanulószoba
Időpont: 2022. 10. 27., 20h
Foglalkozás vezetője: Lőrincz Norbert

A foglalkozás célja volt, hogy kollégistáink képesek legyenek felismerni, hogy az optimizmus szoros kapcsolatban van az önbecsüléssel, saját pszichológiai jólétünkkel, és egészségünkkel.

A foglalkozásra való érzelmi és értelmi ráhangolódásként ötletbörzét tartottunk. A résztvevők első feladata volt meghatározni, mit jelent nekik az optimizmus. Majd pedig azt is meg kellett fogalmazniuk, miért fokozhatja a boldogságot. Mindenki elmondhatta, számára mit jelent az optimizmus és miért fokozhatja a boldogságot. Ezek után beszélgettünk a pesszimizmus jelentéséről, illetve, hogy hogyan gondolkodik egy pesszimista. Tartalmas válaszokat fogalmaztak meg.

Ezt követte egy rövid tanári magyarázat arról, mit jelent valóban az optimizmus szó, miért mondjuk, hogy „reménykedő realista” az optimista emberre, illetve, hogy milyen stratégai szerint gondolkodik az optimista.

Ezek után egy – a foglalkozásvezető által összeállított – feladatlapon dolgoztak a résztvevők. 6 pesszimista mondatot kellett optimista minőségűvé átalakítaniuk.

A harmadik, egyben utolsó feladatként megtudhatták magukról, mennyire optimisták is valójában. (HUNOPTI OPTIMIZMUS TESZT, Forrás: Dr. Köteles Ferenc, ELTE PPK) Ebből a tesztből megtudhatták, milyen az önértékelésük, megküzdési képességük, közvetlen optimizmusuk. Ki is elemeztük, kire, mi a legjellemzőbb.

A foglakozás vége előtt mindenki elmondhatta, szerinte mire volt jó a foglalkozás.
Értő módon, kellő komolysággal és humorral dolgozták fel a témát.
Jó hangulatú, örömteli foglalkozás volt, ahol könnyen megnyíltak a fiúk. Okos gondolatokat osztottak meg egymással és velem.

Készítette: Lőrincz Norbert, kollégiumi nevelőtanár

Képek