A hála gyakorlása a Maci csoportban

- Csoport neve: Macika25
- KOMÁROMI SZŐNYI SZÍNES ÓVODA
- Kategória: Óvodások
- Téma: A boldogságfokozó hála
- (76 megtekintés)
A hála gyakorlása a Maci csoportban
Második éve veszünk részt csoportunkkal a Boldolgságóra programban. A hála gyakorlását mint a leghatékonyabb boldogságszint-növelő technikát egy hétre terveztem, de a hónap többi napjain is beszélgettünk, játszottunk ebben a témában.
Sokszor hallgattuk Bagdi Bella: Szép nap, ölelj át engem és a Boldog vagyok dalokat. A dalokra kézenfogva sétáltunk a teremben, de hallgattuk ebédelés közben és altatásnál a mesehallgatás után is.
Megtanultuk a Kerekerdő kalandra hív téged című verset, melyben Boldog Dóra hívja mesehallgatásra a gyerekeket. Elmeséltem nekik a Maci bajban van című bábjátékot. A végén a mesében szereplő bábokat körebe adtuk. A gyerekek nagy szeretettel fogták meg őket, simogatva, puszilva adták tovább társaiknak. Majd a mese mondanivalóját rögzítve együtt a csoporttal átbeszéltük a mese történetét.
Egyik délelőtt Hálaszívet készítettünk a gyerekek festett tenyérlenyomatából. Kértem őket, hogy gondoljanak olyan dolgokra, amiért hálásak. A gyerekek többsége könnyen megfogalmazta a gondolatait, de voltak olyan gyerekek is, akiknek ez nehézséget okozott. Éppen ezért, hogy érezzék, milyen sok minden miatt lehetünk hálásak, a nap folyamán mindig megköszöntem nekik, és kifejeztem a hálámat feléjük, ha valami olyat tettek, aminek én nagyon örültem (szófogadás, kedvesség, egymás segítése…). Ezáltal ők is könnyebben meg tudták fogalmazni a gondolataikat. Jó volt hallani, ahogyan elmondták mindazt, amiért hálásak. Így jobban megismertük azt, hogy a gyerekek minek örülnek, mi teszi őket boldoggá. A „Te miért vagy hálás?” kérdésre a gyerkek válaszaiból a szeretetnyelvükre is lehetett következtetni, hiszen sokan fogalmazták meg a szüleik ölelését, pusziját (testi érintés), a közös programokat (minőségi idő), a kapott játékokat (ajándékozás) hálának. A sok színes kezecskéből szív formát raktunk ki az öltözőnk ajtajára.
Egy másik nap a gyerekekkel Hálaköveket készítettünk. Kértem őket, válasszanak egy nekik tetsző követ, ami kényelmesen elfér a markukban. Majd megbeszéltük, hogy ez egy Hálakő, amire, ha ránéznek, vagy ha a kezükben fogják, akkor eszükbe fog jutni, mi mindenért lehetnek hálásak. A gyerekek színes temperával befestették a köveket, örömmel, kitartóan készítették. Mindegyik Hálakő egyéni lett, nem készült két egyforma.
Megfigyeltük, hogy amikor hálásak vagyunk, akkor nem érzünk szomorúságot és rosszkedvet, mert a hálás gondolkodás semlegesíti a negatív érzéseket.