Mozgás=Egészség (2021. május)

- Csoport neve: Napraforgócskák
- KOMÁROMI SZIVÁRVÁNY ÓVODA
- Kategória: Óvodások
- Téma: Egészséges életmód
- (82 megtekintés)
A mozgás számomra is nagyon fontos. Mindennapjaim része a kerékpározás, a szobabiciklizés, a kocogás, a torna, a kirándulás. Heti 2-3 alkalommal az imént említett mozgásformák közül válogatok. A mozgás és a természetimádás feltölt, számomra nagy örömet okoz. Előfordul, hogy nehezen indulok el/kezdek neki, de a végén mindig elégedett és büszke vagyok magamra, hogy megcsináltam. Célom, hogy ezzel az érzéssel megismertessem óvodásaimat, ezzel kapcsolatos tapasztalataimat átadjam nekik.
Meggyőződésem, hogy a mozgás neveli és tereli a gyermeket az egészséges életmód irányába. Jótékony hatással van a figyelemre, fegyelemre, fejleszti a koncentrációt, a személyiséget. A gyerekek megtanulják – egy-egy csapatjáték vagy versenyjáték során -, hogyan kell odafigyelni egymásra, hogyan kell együttműködni, vagy akár megküzdeni a sikerért. A mozgáson keresztül megismerik a saját testüket, a térirányokat.
A beszélgetőkörben a gyerekeknek is elmeséltem, hogy rendszeresen mozgok. Arra kértem őket, hogy soroljanak fel néhány sportot. Említésre került a foci, futás, úszás, biciklizés, futás.
„- Mondj a szervezetünknek egészséges és egészségtelen dolgokat!”
„- Egészséges a zöldség, répa, saláta, alma.”
„- A mamánál a kertben lenni.”
„- Egészségtelen a cigi, apa cigizik.”
„- Nem szabad sok chipset enni és csokit.”
„- Anya minden nap ad nekem vitamint.”
Úgy tapasztaltam, hogy az óvodásaim tökéletesen tisztában vannak az egészségre jótékony hatású és káros hatású dolgokkal. Természetesen „A lusta király” története is nagyon tetszett a nekik, a „Jól érzem magam boogie” pedig a csoportunk kedvence. Relaxáltunk, megtanultuk a mondókát („Egy-kettő-három-négy, nézd, a kezem égig ér…”) és a feladatok közül is megcsináltunk néhányat.
Csoportunkra jellemző, hogy minden évszakban nagyon sokat sétálunk, járjuk a környéket, játszótereket. Ez a csodás tavaszi napsütésben sem volt másképp. Egyik délelőtt a Rüdiger tó partjára vittük a gyerekeket. Megnéztük az ismeretterjesztő táblákon szereplő képeket, melyek információt adtak a tó élővilágáról. Láttunk vadkacsát, amint a kicsinyeivel együtt a parton topogtak. A tóparti bemelegítés után, futás következett. Városunk ezen részén a közelmúltban került megépítésre egy kondipark, melyet az óvodásaink egyből birtokba is vettek. Egy örömteli, önfeledt hangulatú napot tudhatunk magunk mögött.
Előfordult, hogy az idő nem kedvezett a kinti mozgásnak. Ilyenkor a tornatermet használtuk, ahol akadálypályát építettem a gyerekeknek, „Tűz, víz, repülőt” játszottunk. Egy-egy testnevelés foglalkozás tervezésénél mindig figyelembe veszem a gyermekek egyéni fejlettségét, mentális és fizikális állapotát. Továbbá fontosnak tartom, hogy a foglalkozások játékosak, színesek és rendszeresek legyenek.
Óvodánk is csatlakozott a „Jerusaleme” tánc kihíváshoz. A Magyar Vöröskereszt Bázisóvodája vagyunk, a felkérést pedig tőlük kaptuk és nagy örömmel elfogadtuk. Kis óvodásaink ügyesen járták a táncot Anett nénivel, mely nagy sikert aratott a szülők körében.
Ha esett az eső – az sem fogott ki rajtunk -, a természetet hoztuk a csoportszobába. Egy nagyméretű asztalt felfordítottunk és frissentartó fóliával körbetekertük. A gyerekek a folpackra csodálatos erdőt festettek. Az asztal közepébe pedig elhelyeztük a növekvő babjainkat. Néhány nap elteltével igazi dzsungellé változott a homok-víz asztalunk.
A vizuális tevékenységeink között is fellelhettük a mozgást. Egy rajzpályázaton vettünk részt: „Az én álomjátszóterem” címmel. Arra kértem a gyerekeket, hogy alkotás közben rugaszkodjanak el a valóságtól és engedjék szabadon fantáziájukat. Remek rajzok születtek. Elkészült „Süti város”, „Dínók földje”, „Űrlények világa”, „Pálmafa erdő”. Izgatottan várjuk az eredményhirdetést.
Remélem, következő beszámolómban büszkén írhatok valamelyik „álomjátszótér” ötlet megépüléséről, amit megépülése után ki is próbálhatunk.