Céljaink

- Csoport neve: baglyocskák1.a
- Kaposmérő Hunyadi János Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola
- Kategória: Alsósok
- Téma: Célok kitűzése és elérése
- (69 megtekintés)
Január: A célok kitűzése és elérése
A hónap témáját már második osztályban elkezdtük felépíteni a gyerekekkel. Akkor még iskolánk nem csatlakozott a programhoz. Megcsináltuk minden hónap feladatát, de nem töltöttük fel az oldalra. Az idei tanévtől lettünk Boldog Iskola. Nagyon jónak tartjuk, hogy foglalkozunk ezzel a területtel, mert az a tapasztalatunk, hogy sajnos a mai fiatalok sodródnak. Fontosnak tartjuk, hogy már kis korban tanulják meg a tudatosságot az élet minden területén. És ebben sokat segít, ha céltudatosan élik az életüket.
Második osztályban a tanórákhoz kapcsolódóan vezettük be a célok meghatározását. Táblára ragasztottunk egy kék felhőt, ebbe beleírtuk, hogy „ A mai órán….” És mindenki kitűzte, hogy azon az órán milyen célt szeretne elérni. Igyekeztünk minél konkrétabb célokat meghatározni. Ezek az egyéni célok a mindennapokhoz tartozó rövid távú célok voltak. Harmadik osztályban kooperatív technikával tanultunk, ahol csoportos célok kerültek előtérbe. Az egyéni célok továbbra is fontosak voltak, illetve szolgálták a csoportos cél elérését. A jelenlegi feladat jól illeszkedik ebbe a folyamatba, mert most már osztálycélt kellett választani. Ez sem volt számukra ismeretlen, mert tanév elején próbáltunk a gyerekekkel együtt megfogalmazva, közös célokat kitűzni a tanuláshoz kapcsolódóan. Például, hogy javítani fogunk a füzetvezetésen, kiemelt terület idén a kifejező hangos olvasás, a hibátlan másolás, pontosabb írásbeli műveletvégzés.
A téli szünet után beszélgettünk arról, hogy amikor újév kezdődik, sokan tesznek fogadalmakat, tűznek ki célokat. Még ha többen nem is tartják be, nem valósítják meg, de már az is becsülendő, hogy változni, változtatni akarnak. Akkor jó egy cél, ha jól átgondoljuk és olyant választunk, ami azért megvalósítható, végre lehet hajtani, ismernünk kell magunkat, miben vagyunk jók, mi segíthet bennünket a célok elérésében. Arról faggattuk őket, hogy nekik vannak-e ilyen fogadalmaik, céljaik. Sok minden előjött. Volt, aki a tanulással, jobb jegyekkel kapcsolatos célokat fogalmazott meg, volt, aki változni szeretne, türelmesebb, kevésbé dühösködő szeretne lenni vagy a társaival jobb kapcsolatot kíván kialakítani. Olyan is akadt, aki otthoni segítségnyújtásban, rendrakásban, takarításban szeretne fejlődni. Megbeszéltük azt is velük, hogy mi kell ahhoz, hogy ezeket a célokat meg is tudják valósítani. Elhatározás, akaraterő, kitartás, szorgalom, összeszedettség, munka stb. Mikor ezekről volt szó, akkor jutott eszembe egy nagyon kedves barátom, akit példaként állíthatnék a gyerekek elé. Ő Gyöngyösi János Tibor, aki a nulláról indulva négy év alatt eljutott oda, hogy teljesítette az Athén és Spárta közötti ultrafutó versenyt a Spartathlont, ami 246 km hosszú. Tudom Janiról, hogy a cél kitűzése után nagyon nagy szorgalommal, akaraterővel, kitartással, alázattal dolgozott azért, hogy megérinthesse Leónidasz király „lábát”. Szerettem volna, ha ő mesél a gyerekeknek erről az útról és a cél elérése utáni érzéseiről. Szerencsére szívesen vállalta ezt a feladatot és eljött hozzánk. Nagyon érdekes előadást tartott a gyerekeknek, képekkel, idézetekkel, elhozta érmeit, díjait, tárgyi emlékeit. Nagyon jól kidomborította a célok kitűzését, végig követhettük az utat, mely a sikerhez vezetett, annak minden nehézségével együtt. Végül láthatták a gyerekek, hogy a célok elérése tényleg boldogságok okoz. Az előadás egy rövid részlete a feltöltött videón megtekinthető.
A feladat a hónapban az volt, hogy a csoport fogalmazzon meg egy közös célt is. Sokat ötleteltünk a gyerekekkel, míg a közös cél megszületett. Szeretnénk idén mi menni a Jobb veled a világ táborba! Mit is kell tennünk ezért, semmi mást, mint amit amúgy is szeretünk, hónapról hónapra megoldani az előttünk álló feladatokat. Közösen, együtt dolgozva egy szuper célért.
A járművünk pedig, ami a cél felé röpít minket el is készült az osztályteremben. Padokból, székekből, táskákból állítottuk össze a mesebeli járművet. Átbeszélgettük, hogy milyen is ez a jármű. Rendszáma TBR 2020, neve Álomjárat. Ez a közlekedési eszköz földön, vízen, levegőben egyaránt tud haladni, levegő, felhők, növények, állatok, aranyhalak veszik körül. Az összetartás, az akarat és a motiváció hajtja. Célirányos GPS mutatja nekünk az irányt. Judit néni vezeti és Ági néni a másodpilóta. Extrák is vannak benne, például tolatókamera, de arra nincs szükség, mert csak előre megyünk, rakéta, hogy gyorsabban haladjunk. Van még benne turbó, amit az utolsó lépésnél indítunk be, CD lejátszó, hogy motiváló zenét hallgathassunk. Erőssége az extra akaraterő, amely minden akadályt legyőz. Hibásodást okozhat benne a rossz tett, harag, szomorúság, lustaság, nemtörődömség. Mit teszünk, ha megáll? Elképzeljük a célt és újra beindul.
Miután ezeket átbeszéltük, arra kértük őket, hogy rajzolják is le ezt a járművet.
Elkészítettünk a naplóbejegyzést is a képzeletbeli kortárs nevében, akinek nem voltak céljai, majd jött valami, ami megváltoztatta az életét.