Társas kapcsolatok fontossága

- Csoport neve: 9/AJTP
- Szolnok Városi Kollégium Gyermekváros Utcai Tagintézménye
- Kategória: Középiskolások
- Téma: Társas kapcsolatok
- (220 megtekintés)
Boldogságóra
Témája: A társas kapcsolatok
I. Bevezetés (10 perc)
A mai foglalkozáson azt fogjuk megvizsgálni, hogy a társas kapcsolatok milyen hatással vannak testi- lelki egészségünkre.
Az ember társas lény. Megfelelő fejlődése érdekében szüksége van közösségre, társas kapcsolatokra. A társas kapcsolataink döntő hatással vannak a személyiségfejlődésünkre és nagymértékben hozzájárulnak testi-lelki, sőt szellemi jólétünkhöz.
Soroljatok fel társas kapcsolatokat! (saját kapcsolataidat)
Társas kapcsolataink nagyon sokfélék lehetnek, és a legtöbb kultúrában megtalálhatóak. Ilyenek: a szülő-gyermek viszony, házastársi kapcsolat, testvéri és rokoni kapcsolatok, barátság, stb. Ezeknek a kapcsolatoknak némelyike születésünkkor adott, másokat bizonyos körülmények között kapunk, és vannak, melyeket magunk választunk. Egy biztos: minden kapcsolatforma magában hordoz pozitív és negatív vonásokat egyaránt. Még a legőszintébb baráti viszony is lehet időnként stressz-forrás, nem beszélve a házasságról, gyermek-szülő viszonyról, vagy munkahelyi kapcsolatokról…stb. Mindezek ellenére törekszünk társas kapcsolatok kialakítására, hiszen a boldogtalanság legnagyobb forrása a magány. Ha boldogabbakká akarunk válni, érdemes energiát fektetnünk társas kapcsolatainkba, mely testi-lelki egészségünk, jólétünk szempontjából is elengedhetetlen.
Aki boldog akar lenni, meg kell tanulnia utánozni a boldog emberek szokásait. A boldog emberek jól ápolják kapcsolataikat barátaikkal, családtagjaikkal, elégedettek a családi életükkel, és van hová fordulniuk, ha problémájuk van.
II. Maslow piramis (5 perc)
Boldogságkutató pszichológusok azt állítják, hogy a társas kapcsolatok számos életfontosságú szükségletünket kielégítik:
1. Támaszt nyújtanak feszült, szenvedéssel teli időben.
2. A legjobb módszer arra, hogy szorongásainkat enyhítsük – megbízni egy hozzánk közel álló emberben és megosztani vele a gondjainkat.
3. Egészségesebbek és tovább élnek azok az emberek, akiknek erős a társas kapcsolati támogatottságuk. (idős házaspár, akik kézenfogva sétálnak)
4. Az emberi kapcsolatainkban érezzük át a szeretet érzését, ami a legfontosabb boldogságforrásunk.
Egy Maslow nevű kutató az emberi szükségleteket tanulmányozta, és felállította az emberi szükségletek, igények rendszerét, melyet Maslow piramisnak nevezünk és én ezt lerajzoltam nektek: (körbe adom a szükségletek szemléletes humoros ábrázolását)
1. Fiziológiai szükségletek – ezek az alapvető fizikai és biológiai szükségletek Melyek ezek? (élelem, alvás, víz, az időjárás viszontagságai elleni védelem stb.)
2. Biztonság – az ember fizikai és pszichológiai biztonság szükséglete Melyek? (munka, jövedelem, komfort érzés)
3. Szociális szükségletek – valahová tartozás szükséglete (csoporthoz tartozás), a szeretet, a ragaszkodás igénye
4. az elismerés igénye – önbecsülés, elismerés pozíció
5. Önmegvalósítás – azzá válni, amivé képesek vagyunk
Az öt emberi szükségletből melyek kapcsolódnak vmilyen formában a társas kapcsolatokhoz?
Fiziológiai szükségletek, – függ az emberi kapcsolatoktól (csecsemő-szülő kapcsolat), biztonság – függ az emberi kapcsolatoktól (munkahelyi kapcs.), szociális kapcsolatok (az emberi kapcsolatokhoz kapcsolódik teljes mértékben. Az elismerés igénye, önmegvalósítás az egyéni fejlődéshez kapcsolódik közvetlenül.
IV. Társas kapcsolatok pozitív hatása testi-lelki egészségünk kapcsán – összefoglalás – (3 perc)
Vizsgáljuk meg a társas kapcsolatok pozitív hatásait!
• a társas támogatás fontos segítség ahhoz, hogy meg tudjunk birkózni az élet nehézségeivel, kihívásaival, kudarcaival
• Ha beszélünk egy súlyos problémánkról vkinek, ez csökkenti a fájdalmunkat
• Mások biztatása, vigasztalása csökkenti szorongásunkat
• a társak támogatása motiválhat céljaink elérésében
Mit gondoltok, miért fontosak kapcsolataink a boldogságunk szempontjából – miért fokozza ápolásuk a boldogságérzetünket?
• egészségünket, lelki jólétünket támogatják
• van kihez fordulni, ha baj van, támasznyújtás szenvedéssel teli nehéz időben
• szeretetérzés megtapasztalása
V. Gyakorlati feladatok (15 perc)
1. Nehéz élethelyzetben mennyire számíthatsz az alábbi személyek segítségére?
Jegyezzétek le a megfelelő számot:
Ha összeadod a számokat, kiderül, mekkora a te társas támogatottságod!!
2. A különböző egészségtesztek kimutatták, hogy különösen nagy szükség van a baráti kapcsolatok stresszt űző, energiát adó és kölcsönösen örömszerző hatására.
Mivel a ti életkorotokban nagyon nagy szerepe van a barátságnak, és éppen tizenévesen alakul ki a legtöbb mély, gyakran élethosszig tartó barátság, ezért a barátsághoz kapcsolódnak a következő feladatok:
Élő szobrok
Itt a csoportban is vannak, akik jó kapcsolatban vannak egymással, számíthatnak egymásra? Emelje fel a kezét, akinek van itt ilyen csoporttársa!
Megkérdezem, ki a társa, és kihívom a társával együtt. Mivel közel álltok egymáshoz, valószínűleg könnyen meg tudjátok oldani a következő feladatot: a feladat címe élő szobor. A párok húznak egy-egy témát, (mely a társas kapcsolathoz kapcsolódó fogalom) és a kihúzott fogalmat szoborba kell önteniük, úgy, hogy a csoport kitalálhassa, mit fejeznek ki a szobrok. (Mozdulat – a mozdulatlanságban, arckifejezés segít)
– szeretet
– haragban vagyunk (összeveszés)
– bocsánatkérés
– elutasítás
– csodálat
2. Barátságötös
Megkérem a tanulókat, hogy fogalmazzák meg az öt számukra legfontosabb dolgot, amitől egy barátság jól működhet! Majd rajzolják körbe a kezüket, és az ujjakba írják be, amit megfogalmaztak!
Beszedem a lapokat, majd véletlenszerűen kiosztom. Mi van a lapodon, megegyezik-e azokkal a dolgokkal, amit te írtál. Kb. 3 tanulót kérdezek meg.
VI. Történet konfliktushelyzet feloldására (5 perc)
A családunktól, párunktól kapott támogatás mértéke nagymértékben befolyásolja elégedettségünket.
Külön figyelmet kell szentelnünk a konfliktushelyzetek megoldásának. Nap mint nap találkozunk olyan helyzettel, amikor nem értünk egyet valakivel, vagy minket kritizálnak, megbántanak, esetleg gorombán viselkednek velünk. Erre a pozitív pszichológia egy nagyon egyszerű megoldást javasol: „csináld másképp, reagálj másképp!” Konfliktushelyzetben a megszokottól eltérő viselkedéssel próbáljuk meg helyreállítani a jó viszonyt pl. humorral, vagy egyszerűen csak megértéssel.
A következő történet erre mutat jó példát:
A számla c. történet felolvasása tk. 63. oldal
Szerintetek a legtöbb szülő így reagált volna hasonló konfliktushelyzetre?
Mi a véleményetek a történetben szereplő szülő konfliktus kezeléséről?
Milyen tanulsága van szerintetek a történetnek? Te hogyan oldottad volna meg?
VII. Az ölelés növeli a boldogságot (5 perc)
A gyakori ölelést lelkesen ajánlják a kutatók, mert növeli a boldogságot, az egészséget és javítja a kapcsolatokat. A tudósok állítják, hogy az ölelés csökkenti a feszültséget, általa közelebb kerülünk a másikhoz, sőt még a fájdalmat is enyhíti.
Itt a lehetőség, hogy most a foglalkozás végén mindezen jó hatásokat személyesen is megtapasztaljuk, mivel az a feladat, hogy a csoport minden tagja ölelje meg egymást. Először lehetőleg annak a társadnak nyújts ölelő karokat, akivel nem vagy semmilyen viszonyban, esetleg még nem is nagyon beszéltetek, majd a végére hagyd a hozzád közelebb álló társakat. Közben hallgassuk meg a hónap boldogságdalát!