“Béke béke barátság…”

IMAG00121.jpg

Az apró kiscsoportosok körében a társas kapcsolatok elsősorban a szülőkkel és az oviban biztonságot jelentő felnőttekkel való kapcsolatot jelenti. A gyerekekkel való kapcsolat még az ismerkedés szintjén van. Most tanulják egymás nevét, jelét, de már szívesen vannak egymás társaságában. Innen indult e hónap témájának a feldolgozása.
Kisebb csoportokban játék közben beszélgettünk arról,” ki a te barátod?”. A legtöbb esetben a válasz az volt: anya:)
Így a családi köteléket erősítettük elsődleges társas kapcsolatként. Első körben csigacsaládot formáztunk gyurmából, miközben énekelgettük ismert csigás dalainkat. Majd mindenki elkészítette a saját csigáját, ezeket sorba, majd körbe raktuk és megállapítotttuk, milyen jó ezeknek a csigáknak, hogy nincsenek egyedül, mennyi barátjuk van.
Dramatikus játék keretében párkeresős játékot játszottunk, amiben azt a társat választhatták, aki a legkedvesebb számukra. A barátságmondókánkat elmondtuk egymásnak:” Béke, béke barátság, összeveszni szamárság. Ha mi egyszer összeveszünk, azon nyomban kibékülünk! Ölelés!!!”Miután megölelték egymást, másik párt választottak maguknak. Ezt a játékot a végtelenségig tudták játszani, s aki még nem tudott választani, attól egy-egy ölelés még nekünk is jutott!
Másnap a „Gomba alatt” c. mesét meséltük, ahol a társak jószívűségét emeltük ki fő értéknek és a nap folyamán nagyon megerősítettük azokat a helyzeteket, amikor valaki jószívű, kedves , segítőkész volt valakivel. Ezt egy öleléssel „díjaztuk”, ami nagyon intenzív érzelmi megerősítésnek bizponyult.
A társak megismerését segítve párkereső/ memóriajátékot készítettünk a gyerekek fényképeiből és jeleiből.Ez nagyon sokat segített a nevek, jelek rögzítésében.
Gyurmábók barátságsütiket készítettünk, „kisütötük” a babakonyhában és mindenki megvendégelhette azt, aki számára kedves.
Az utolsó napon barátságsziveket festettek a gyerekek, közben arról beszélgettünk, kinek adják ezt a szivecskét, ha elkészül. Ekkor már a társak nevei hangoztak el. Ezt a témát még sokat fogjuk bontogatni, hiszen a barátság ebben a pici korban még igencsak alakulóban van.
A téma óvodai szintű projektje volt a „Fogadj örökbe egy ovit!” kezdeményezéshez való csatlakozás, melynek keretében egy nyírségi rászoruló óvodának szerveztünk adománygyűjtést. Az adományokat a szülők a gyerekekkel együtt helyezték el a karácsonyt idéző gyűjtőponton. Ez az önzetlenségen kívül azt is hivatott megerősíteni, hogy akár ismeretlenül is lehet valakinek örömet szerezni, szeretetet adni és ez annak is boldogságot okoz aki kapja és annak is aki adja! Ez a gyűjtés folytatódik decemberben is….boldogító jócselekedetként!

Képek